Teknolojiyi reddetti çocuklarını özgür yetiştiriyor

İşini ve ülkesini bırakarak Yeni Zelanda'ya taşınan Niki Boon, çocuklarını modern dünyanın çok uzağında yetiştirmeyi tercih ediyor.

Teknolojiyi reddetti çocuklarını özgür yetiştiriyor

Onlara TV izletmiyor, elektronik alet kullanmalarını istemiyor. Hiç okula göndermediği çocuklarının özgür doğada geçirdikleri günleri fotoğraflamak ise tek tutkusu.

İskoçya'da fizyoterapist olarak çalışan Niki Boon, bir gün hobi olarak fotoğraf çekmeye başladı. Ancak bu tutku ona hiç bilmediği bir dünyanın kapılarını açtı. Boon, mesleğini bıraktı ve Yeni Zelanda'ya yerleşmeye karar verdi.

10 dönümlük bir arazi alan Boon, 4 çocuğuyla birlikte kimilerine göre radikal olabilecek bir yaşam sürüyor. Boon, çocuklarının bugüne kadar hiç okula gitmediğini, TV izlemediğini ve elektronik alet kullanmadıklarını söylüyor. Onların korku duymadan yaşamaları tek amacı.

'Çocukların, çocukluklarını doyasıya yaşayabilecekleri bir dünyaları olmalı. Bu da ancak teknolojiden uzak bir hayat tarzı ile mümkün. Bazılarına göre benim bu kararım geleneklere uymuyor olabilir. Çektiğim en güzel kareler; çocuklarımın günü gününe yaşadıkları, hayattaki maceraları keşfettikleri kareler... Hayattaki tek tutkum, onların bir daha geri gelmeyecek bu güzel günlerini fotoğraflamak. Onların hikayeleri, benim de hikayelerim' diyor.

'Doğayla iç içe oldukları ve tamamen özgür oyun alanlarına sahip oldukları bu anları belgeliyorum. Geriye dönüp baktıklarında bu günlerini anımsamalarını istiyorum. Annem ben çok küçükken öldü ve ben çocukluğumu yaşayamadım. Şimdi benim için özgürlük, onlara baktığımda hissettiğim şeyler...'

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al