TEK ÇOCUKLAR DAHA MUTLU

TEK ÇOCUKLAR DAHA MUTLU

DHA

Mutluluk ve umut düzeyleri hakkındaki araştırmada tek çocukların daha mutlu oldukları ortaya çıktı.

 


Konya'da Selçuk Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Mehmet Engin Deniz ile öğretim görevlisi Selcen Aydoğan'ın yaptığı araştırma, tek çocukların daha mutlu olduğunu ortaya çıkardı.

Doç.Dr. Mehmet Engin Deniz, öğretim görevlisi Selcen Aydoğan ile birlikte ilköğretim okulu ikinci kademede öğrenim gören 12 ile 14 yaş arasındaki, 381’i kız, 820 öğrenci üzerinde ‘Benlik saygıları, mutluluk puanları ve umut düzeyleri’ hakkında araştırma yaptıklarını ifade etti. Doç.Dr. Deniz, denek olarak kullandıkları öğrencilerden 55’inin tek, 302’sinin iki kardeş, 174’ünün üç kardeş, 289’unun da 4 ve daha fazla kardeşi olduğunu söyledi. Doç.Dr. Mehmet Engin Deniz, “Çalışmamıza 2009 yılında başladık ve bu yıl içinde tamamladık.

Yapılan araştırma sonucunda ailenin tek çocuğu olanların benlik saygılarının, mutluluk puanlarının ve umut düzeylerinin, iki, üç ve dört ve daha fazla kardeşi olan çocuklardan daha yüksek olduğu sonucu elde ettik.

Özellikle bu oranın dört ve daha fazla kardeşi olanlarda çok daha düşük olduğunu gördük. Bu da tek çocukların mutluluk puanlarının, benlik saygılarının ve  umut düzeylerinin  daha yüksek olduğunu ortaya koydu” dedi.

Tek çocukların daha mutlu olmasının nedenleri konusunda Doç.Dr. Deniz, şunları söyledi:

“Tek çocukların çok rekabetçi bir ortamda yer almamaları, kardeşleri ile çatışma yaşamamaları buna neden olabilir. Diğer taraftan anne ve babaları ile daha yakın ilişkiler kurabilmektedir. Anne, babalar, çocuklarına daha fazla vakit ayırmakta, ilgi göstermektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı tek çocukların, daha mutlu, umutlu ve gelecek kaygıları daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.”

Doç.Dr. Mehmet Engin Deniz, anne ve babası çalışan çocukların da mutluluk puanlarını araştırdıklarını belirtti. Doç.Dr. Deniz, anne ve babası çalışan çocukların, çalışmayan çocukları göre mutluluk puanları ve umutluluk düzeyinin yüksek olduğunu, özellikle annesi çalışan çocukların umut düzeyi ve mutluluk puanlarının daha yüksel olduğunu belirlediklerini söyledi.

Okul öncesi eğitimin de araştırmada ele alındığını ifade eden Doç.Dr. Mehmet Engin Deniz, okul öncesi eğitim alan çocukların, almayan çocuklara oranla benlik sayılarının, mutluluk puanlarının ve umut düzeylerinin yüksek olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

Doç.Dr. Deniz, “Okul öncesi eğitimde, çocukların ileriki yaşantısında daha mutlu olmasına, geleceğe dönük daha umut beslemesine ve benlik sayılarının yüksek olmasına, kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olarak, gelecek kaygılarının daha düşük olduğu ve bu sonuçların da okul öncesi eğitimde çocukların kişisel sosyal gelişiminde etkili olduğu ortaya çıktı” diye konuştu.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al