Tedavide hasta hekim ittifakı önemli

Tarhan, hasta ve hekim arasında güvene dayanan tedavi ittifakının önemine vurgu yaptı.

Tedavide hasta hekim ittifakı önemli

Tarhan, hasta ve hekim arasında güvene dayanan tedavi ittifakının önemine vurgu yaptı.

tarhan_canbolat Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Ülke Tv’de yayınlanan İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat’ın sorularını cevapladı. Tarhan bu güne kadar çok fazla konuşulmayan hasta ve hekim arasında güvene dayanan tedavi ittifakının önemine vurgu yaptı. Uğur Canbolat’ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala’nın yönetmenliğini yaptığı “ İyi Bak Kendine” de psikiyatrik hastalıklar, tedavileri ve tıp alanındaki gelişmeleri değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu güne kadar hep göz ardı edilen, çok fazla konuşulmayan bir konuya dikkatleri çekti. Hastalığın tedavisi sürecinde tedavisel ittifakın önemine vurgu yapan Rektör Tarhan hasta ve hekim arasında oluşacak ittifakın tedaviyi olumlu yönde sonuca ulaştırdığını söyledi. Hekim ve hasta arasındaki ilişki güvene dayalı gelişmelidir diyen Tarhan; Psikoterapilerde ittifak oluşabilmesi için hasta hekim ilişkisinde tedavisel ittifak önemli. Sözleşme yapıyorsunuz. Nasıl ki avukata dava sürecinde vekâlet veriyorsunuz hekimlikte de öyle durum. Hastanın sağlık vekâletini alıyorsunuz. Reçeteyi yazdığın an o vekâleti aldın demektir ve hassas olunmalı. Artık o hastaya ilişkin sorumluluk hekim olarak sende. Hastanın söylediği kritik bilgiler vardır onlar kesinlikle görüşme esnasında not alınmalı. Sonraki görüşmelerde ise o kritik konular teyit edilmeli. Ödevler yapılıyor mu takip edilmeli ve tüm bunlar kayıt altında tutulmalı. Yani o hastaya özel tedavi prosedürü oluşturulmalı. Bunlar yapılırsa ancak sonuç alınabilir. Sağlık vekâletini alıyorsun hekimin bu duyarlılıkta olması şart.” Dedi.  Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Bedenimizi toksinlerden arındırmak için detoks yapmamız gerektiğini çok iyi öğrendik. Peki ya ruhumuz ve zihnimiz?
  • Kurban Bayramı'nda dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor.
  • Yaşaması için derinden bir nefes alması gerekir ki, bu esnada acı hisseder. O sırada duyduğu korku, hayatının ilk korkusudur.
  • Randevu Al