TEDAVİDE BÜYÜK SÜRPRİZ

TEDAVİDE BÜYÜK SÜRPRİZ

ANKA

Kadınlarda sık rastlanan meme kanserine prostat ilacı umut oldu. İngiltere Kanser Araştırmaları Kurumu, erkeklerde prostat kanserinin tedavisinde kullanılan ilaçların, bazı kadınlarda tedavisi zor olan meme kanserinde faydalı olabileceğini bildirildi.

 


BBC, tamoxifen ve aromatase gibi hormon tedavilerinin meme kanserlerinin yüzde 30’una karşı etkili olmadığını belirterek, EMBO Dergisinde yayınlanan Cambridge araştırma laboratuarı raporunun, bu tümörlerin bazılarının erkek kanserlerinde kullanılan bazı ilaçlara cevap verebildiğini gösterdiğini vurguladı.

İngiltere Kanser Araştırmaları Kurumu, bulguların “büyük sürpriz” olduğuna işaret ederek, hormonların tümörün gelişmesine ve hücrelere bölünmesinin kontrol edilememesine neden olan genleri devreye sokabileceğini belirtti.

Haberde, şimdiye kadar meme kanserinin tedavisinde ostrojen hormonuna karşı geliştirilen ilaçlarda önemli adımlar atıldığı ifade edilerek, hormonların neden olmadığı meme kanserlerinde tedavinin daha zor olduğu ve araştırmaların bu ilaçların meme kanserlerinin yüzde 5’ine uygulanabileceği gösterdiği vurgulandı.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al