Tedavi gördüğü hastanede ilk sergisini açtı

Türkiye’nin ilk Nöropskiyatri Hastanesi NPİstanbul Hastanesi, danışanlarını tedavi sürecinde farklı uygulamalara teşvik ederek, onların hayata bakışlarını farklılaştırıyor.

Tedavi gördüğü hastanede ilk sergisini açtı

Türkiye’nin ilk Nöropskiyatri Hastanesi NPİstanbul Hastanesi, danışanlarını tedavi sürecinde farklı uygulamalara teşvik ederek, onların hayata bakışlarını farklılaştırıyor.

Birbirinden değişik uygulamalarla kişiyi tedavinin içine katan uzmanlar, kişinin yeteneklerini fark etmesini sağlayarak onlara yaşamında farklı pencereler açıyor. Ayşen Gürses de onlardan biri. Gürses tedavi gördüğü sürece yaptığı takı ve kolyelerden oluşan ilk kişisel sergisini tedavi gördüğü hastanede açtı. 12NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi, doktor ve psikologların eşliğinde uzman hocaların katılımıyla gerçekleştirdiği ergoterapi seanslarıyla kişilere sabırlı, huzurlu olmayı öğretiyor, onları stresten ve sıkıntıdan uzak bir yaşam sunuyor. Müzik, resim, ebru ve spordan oluşan ergoterapi seanslarıyla danışanlarına hayata dair yeni pencereler açıyor. Birbirinden eğlenceli geçen seanslarla, danışanların patolojilerini azaltmak, sağlıklarını sürdürebilmelerini ve sosyalleşmelerini sağlamak amaçlanırken kişilerin özgüvenlerini, çeşitli becerilerini ve yeteneklerinin de gelişimine katkı hedefleniyor. Ergoterapiyle kişiler yeteneklerini günlük hayatta da kullanabilme becerisi de kazanıyor. Bu anlamda danışanlarına her türlü desteği veren uzmanlar kişileri becerilerine göre tedavinin bir parçası haline getiriyor. Ayşe Gürses de onlardan biri. Bir süredir tedavi gördüğü hastanede uzmanların yönlendirmesiyle birbirinden güzel tasarımlar ortaya çıkardı. Doğal taş ve kristaller kullanarak yaptığı rengarenk takılarla Gürses ilk sergisini de NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nde açtı. Takı yapmakla çok mutlu olduğunu, üretmekle kendini topluma faydalı bir kişi olarak gördüğünü ifade eden Gürses, desteklerinden dolayı doktor ve psikologlarına çok teşekkür etti. Doktoru Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gül Eryılmaz takı ile uğraşın Ayşen hanımın tedavisine ciddi katkı sağladığını ifade ederken Psikoloğu Nazende Öksüz de bu uğraşla Ayşen hanımın kendindeki potansiyeli fark ettiğini söyledi. Kişinin kendindeki potansiyeli fark edip bunu davranışa döküp üretmesinin kişide iyileştirici etkisi olduğuna dikkat çeken Öksüz, hastaların da elini taşın altına koymasını sağladıklarını önemsediklerini vurguladı. Şaban Özdemir (NPGRUP)