TATİLSİZLİK DEPRESYON NEDENİ

TATİLSİZLİK DEPRESYON NEDENİ

Hürriyet

İnsanların tatile gitmeleri ve gitmemeleri de  psikolojilerini etkiliyor. Kendinize mutlaka zaman ayırın!

 


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, insanların tatile gitmeleri ve gitmemelerinin psikolojilerini etkilediğini kaydetti.

İnsanların tatile çıkmasının fiziki anlamda dinlenmelerinin yanı sıra psikolojik olarak da rahatlama sağladığını belirten Prof. Dr. Özyıldız Güz, “Yoğun iş temposu içerisindeki kişilerin günleri kısır bir döngü halinde geçiyor. Bu süreç sonrasında yapılacak bir tatil insanları fiziki ve ruhsal açıdan dinlendiriyor. Bu tatil yazın da kışında yapılabilir” dedi.

Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, tatilden yeni dönenlerin işlerine tekrar adapte olmakta zorlandıklarını dile getirdi. Prof. Dr. Özyıldız Güz, “Tatil sonrasında insanlar ilk aşamada tekrar çalışma ortamına dönmekten mutlu olmuyorlar. Fakat belirli bir zamandan sonra adapte olabiliyorlar”  diye konuştu.

Prof. Dr. Hatice Özyıldız Güz, özellikle tatil planı yaptığı halde tatile çıkamayan kişilerin daha çok sorun yaşadığına da dikkat çekti. Prof. Dr. Özyıldız Güz, “Eğer bir kişi yıl boyunca tempolu geçen günlerin sonrasında tatil yapıp dinleneceğini planlıyor ve bu tatile daha sonra çıkamıyorsa işte sorun o zaman başlıyor. Bu durumda kişide tükenmişlik, bezginlik durumu ortaya çıkıyor. Hatta bu durum depresyona bile neden olabiliyor” dedi.
 
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al