TATİLİNİZ KÂBUSA DÖNMESİN

TATİLİNİZ KÂBUSA DÖNMESİN

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Zorlu bir çalışma yılının ardından havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hemen herkeste tatil heyecanı başladı.

 


Kimi deniz kenarını kimi ormanlar içinde bir mekânı kimi de köyüne eş, dost akrabalarının yanında tatilini geçirmeyi planlanıyor. Yeni bir yıla canlı, heyecanlı, motivasyonlu bir şekilde başlamada açısından önem taşıyan tatil, verimli geçirilmeli. Aksi taktirde kişi bozuk bir ruh sağlığıyla tatilinden dönebilir. Onun için uzmanlar uyarıyor ve verimli tatilin püf noktalarını anlatıyor.

Birçok öğesiyle herkesin ihtiyaç duyduğu bir süreç olan tatil, insanın kendi evinde dinlenerek geçirdiği bir süre olabildiği gibi farklı bir mekan tercihiyle de söz konusu olabilmekte. Burada önemli olan nitelikli yaşantı ve beden ile zihin dinlenmesinin sağlanması. Tatili kiminle, nerede, nasıl yapacağınız kadar tatile yönelik anlamlı-olası beklentiler ve hedefler belirlemek de tatili bir o kadar verimli hale getiriyor. Aksi bir durum ise kişinin ruh sağlığını bozuyor.  NPİSTANBUL Hastanesi klinik psikologu Hande Sinirlioğlu Ertaş tatile çıkacaklar için önemli hatırlatmalarda bulundu. Ertaş;

"Yıl boyunca hem bedenen, hem zihnen yaşanan yorgunluk sonrası tatil herkesin doğal hakkı. Tatil bu yorgunlukların atılması ve zihnin, bedenin kendini yenilmesine yönelik oluşturulduğunda tatil verimli oluyor. Ancak bu şekilde iş, okul performansının artışı söz konusu oluyor.

TATİL PLANI KİŞİLİK YAPISINA GÖRE YAPILMALI


Herkesin tatilden beklentisi, herkesin stres atma yöntemi farklı, herkesin dinleme tercihi farklıdır. Kişilik yapısı ve yaşa göre değişen tatil planının iyi organize edilmesi hem tatilde sorun yaşamamayı hem de gerçek bir dinlenceyi beraberinde getirir.

Örneğin hareketli, aktif bir kişiliği olanın sahil kenarında sakin bir tatil planı yapması onun beden dinlenmesini getirebilir ancak sıkılma ile birlikte zihinsel yorgunluğu da tetiklenebilir. Tatilin tarzını seçmek dışında kiminle çıkılacağı da önem taşır. Ailecek yapılan tatillerde bireysel beklentilerle birlikte ortak beklentilerin de oluşması, çıkabilecek olası iletişim sorunlarını en aza indirmeye olanak sağlar.

TATİL BEKLENTİSİ UYGUN VE ANLAMLI OLMALI

Tatil sürecinde hedeflenen dinlenmeye ulaşmayı engelleyen bir diğer unsur da zihnimizde tatile yönelik yüklediğimiz tanımlamalardır.

Tatilden beklenti oldukça önemlidir. Kişi tatiline "en mükemmel" şekilde yapma planı içinde başlarsa herhangi bir olumsuzluk negatif duygulara neden olabilecektir. Beklentileri uygun ve anlamlı düzeyde tutmak bu anlamda gereklidir. Tatile "hiç bitmeyecek" gibi başlamak da veya tatil boyunca sürekli "keşke bitmese- yine iş/okul stresi başlayacak" şeklinde içsel şartlanmalar hem tatil sürecini, hem de sonrası başlayacak olağan hayat düzenini olumsuz şekilde etkileyebilecektir. Psikolojinin temel bilgilerinden biri de bizlerin içsel düşünce ve konuşmalarımızla duygularımızı ve olaylara bakışımızı etkileyebildiğimiz gerçeğidir. Kendimizi adeta hipnotize ettiğimiz bu durumlarda karşımızdaki olaya karşı kendimizde bir önyargı oluşturabiliriz. Örneğin "Pazartesi işe başlamak ne sıkıcı" şeklinde sürekli vurgulanan düşünce, hafta başı iş motivasyonunu olumsuz şekilde etkilemektedir.

TATİL MOTİVASYONU ARTIRIYOR

PROBLEMLERİ ÇÖZME İMKÂNI SUNUYOR

Tatil aynı zamanda ileri dönük bir hazırlık süreci olarak da değerlendirilebilir. Dinlenen beden ve zihnin yeni planlar yapma, yeni hedefler belirleme motivasyonu artacaktır. Gerek aile içi gerek sosyal işlevsellik açısından yaşanan sorunlar yeniden değerlendirilebilir, olası çözüm yollarına yönelik planlamalar kurgulanabilir.

Her ne kadar tatilde sorunların düşünülmesi çok istenemese de sorunların yaşandığı ortamdan uzaklaşıp dışarıdan daha uygun kararlar vermek adına tatil iyi bir süreç olabilir. Örneğin okul başarısızlığı yaşamış bir çocuk, genç veya iş yaşantısında sorunlar yaşayan bir yetişkin tatilde sorunun yaşandığı ortamdan uzak daha verimli ve problem çözümüne yönelik düşünme fırsatı bulabilir.

VERİMLİ BİR TATİL SİZİN ELİNİZDE


Tatil sözlük tanımı itibari ile: eğlenmek, dinlenmek amacı ile çalışmadan geçirilen süredir. Birçok öğesi ile tatil herkesin ihtiyaç duyduğu bir süreçtir. Tatil insanın kendi evinde dinlenerek geçirdiği bir süre de olabilir. Önemli olan nitelikli yaşantı ve beden ile zihin dinlenmesinin sağlanmasıdır. Tatili kiminle, nerede, nasıl yapacağımız, tatile yönelik anlamlı-olası beklentilerimiz ve hedeflerimiz belirlendiği noktada verimli bir tatil süreci bizi bekliyor olacaktır.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al