TATİLDEN YENİLENMİŞ DÖNÜN

TATİLDEN  YENİLENMİŞ DÖNÜN

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Karnelerin dağıtılmasıyla birlikte Türkiye, tatil moduna girdi. Hazırlıklara başlayanlar gidecekleri yerlerin yolunu tuttu bile. Ancak psikolojik olarak yeni bir yıla hazır, sağlıklı dönmek için bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor.

 


Hem öğrenci hem de velileri için zorlu geçen bir yılın ardından karnelerin alınmasıyla birlikte tatil süreci de başladı. Şimdi herkes tatile çıkmanın planlarını yapıyor. Yeni bir yıla canlı, heyecanlı ve motivasyonlu şekilde başlamak isteyenler yola çıkıyor. Tatilin kişinin psikolojisini yenilemesi açısından önem taşıdığını ifade eden uzman psikolog Yıldız Burkovik, tatilden yenilenmiş ve dinlenmiş dönülmesi için hatırlatmada bulunuyor.

TATİLDE PSİKOLOJİNİZİ DE YENİLEYİN


"Tatil kelimesi herkes için ayrı bir anlam ifade eder ve herkesin tatil anlayışı bir diğerinden çok farklı olabilir. Çocuğundan yaşlısına kadar her bireyin ihtiyacı, beklentisi farklıdır. En büyük ihtiyaç kimi zaman yeni bir şeyler yapmak, kimi zaman da bir öncekinin benzerini yapabilmektir. Bazı kişiler yıllarca üst üste aynı yere giderler çünkü oradan aldıkları keyif, huzur bilindik yerler ve bilindik insanlardadır. Bu insanlar için huzur tanıdıklıktadır ve bu şekilde ruhsal durumlarını toparlarlar ve kendilerine enerji katarlar. Anıların canlanması, geçmişi konuşmak ve o anı yaşamak, yeni birikimlerle ama aynı insanlarla birlikte olmak kimi kişiler için güven aracıdır. Bu durum bu kişiler için bir canlanma ve yenilenmedir. Aylar boyunca beklenen zamandır ve bu zamana karşı duyulan özlem, heyecan, isteklilik gerçekleştiğinde kişiye büyük haz verir. Haz kişide canlılık, çevreyi farklı görme, olumsuzluklar yerine olumluyu görme ve fark etmeyi sağlar. Böylece bireysel veya grupsal duygular açığa çıkar.

Duygular düşüncelerle birlikte şekillenir ve dillenir. Konuşulan konular bahisler çoğu zaman insanı canlandırır. Gelinen yerde hava bambaşkadır, daha fazla oksijen, yeşillik daha fazla, suyun bol olduğu yerler olduğundan bedenin canlanması oksijenin sağlıklı olarak alınmasını sağlar ve insanın psikolojisi de bununla uyumlu olarak olumlu bir görüntü sergiler.

Kimi zaman her zaman konuşulan konular da olsa her zaman atılan adımlar, kimi zaman minik surat asmalar yine de insana sevinç katar. Çünkü rutinden dışarı çıkılmıştır, geçen senenin aynısı olsa bile birkaç ay öncesinden farklıdır bu da bir yenilenmedir.

Bazı kişiler ise sürekli farklı yerler görmek ya da hep farklı kişilerle tanışmak ister. Bu farklılıklar kendi psikolojilerinin yenilenmesi canlanması için bir vesiledir. Önceden konuşulan konulardan bıkan, değişime ihtiyaç duyan bu kişiler için farklılıklar, benzer olmama son derece önemlidir. Yeni öğrenilen bilgiler, paylaşılan farklı anılar aynı bir eğitim gibi olsa bile onlar için büyük bir lezzettir. Gezilen müzeler, eski eserler, bilinmeyen yemekler ve içecekler, değişik yerlerin keşfi bambaşka bir haz verir ve o haz yanındakilerle ya da kendileri gibi farklı bilgiye aç kişiler tarafından alındıkça hem kendi psikolojilerinin hem de karşısındakinin çok daha iyi olduğunu hissederler.

YENİLENMİŞ VE DİNLENMİŞ DÖNÜN

Elbette ki değişimden hoşlanmayan bir insana değişik şeyler göstermek onun da zevk almasını sağlamaya çalışmak zordur. Eğer böyle bir kişiye bunun aslında kişiye çok şeyler kattığını ve daha güçlü bir ruhla, daha farklı bir enerjiyle tatil yerinden dönebileceğinin gösterilmesi sağlanabilirse asıl yenilik bu kişiler içindir. Karamsar bir iç ile gidip huzurla ve dinlenmiş dönmek en büyük kazançtır. Bazen hiç umulmayan ufacık bir yerden böyle dönmek mümkün olabildiği gibi, büyük umutlarla gidilen en çok istenen yerden hüzünle dönmekte mümkündür. Her koşulda yenilenmiş ve dinlenmiş şekilde dönebilmek büyük bir artıdır.

TATİL İNSANİ ÖZELLİKLERİ KAYBETMEK DEĞİLDİR


Yapılması gereken öncelikle çevreye iyice bakabilmek ve insanların anlattıklarını dinleyebilmek, kimi zaman anlatılandan kendimize dersler çıkarabilmek ve tecrübelerimize bunları da katabilmektir. Sadece olumlu anıları değil olumsuz anıları da görmek, hoş olmasa da öğrenilenler kişilerin psikolojik durumlarına farklı etkiler yapar. Psikolojik durumlarımızın her zaman olumlu olması istediğimiz durumlardır. Ancak olumlu ya da olumsuz yaşantılar farklı açılardan bakabilmemizi, hayatı görebilmemizi sağladığından psikolojik durumumuzda da değişim sağlarlar. Tatilde bile hiçbir şeyi görmezden gelmeyerek hareket etmemeliyiz. Tatil, insani özelliklerimizi kaybetmemiz demek değildir.

Boş vermiş, insanları hiçe sayarak tepeden bakarak hareket edildiğinde buna alışkın olan kişilerin değil ama alışkın olmayan kişilerin psikolojileri tamamen bozulabilir ki bu da yenilenme değil aksine kötüleşmedir.

Farklı gözlerle etrafa bakabilmeyi, şimdiye kadarkinden çok kendinizi zamanın akışına bırakabilmeyi başarabilirseniz asıl değişimin ve yenilenmenin o zaman başladığını göreceksiniz. Ancak bu bırakma halinde bile; belirli bir kontrol ve prensipler içinde olabilmek, kişisel ve ahlaki değerler açısından önemlidir. Dolayısıyla zihnen ve bedenen dinlenmeyi başarmak birçok şekilde gerçekleşebilir. Bunu yapan kişi zaten doğal olarak yenilenmiş bir psikoloji ile dönüş yolunda olacaktır."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al