Tatilde nasıl dinleneceğini öğrenmek gerekiyor

Tatile çıkacaklar dikkat! Tatildeyken çalışmayı denemeyin. Tatilde nasıl ninlenileceğini öğrenmek gerekiyor.

Tatilde nasıl dinleneceğini öğrenmek gerekiyor

Travel Channel, izleyicileri Fortaleza, Brezilya'da bulunan dünyanın en yüksek ve dik su kaydırağına götüren "İnanılmaz Su Parkları" ile zaten seyahate çıkmış kişilere en havalı otellerde kalma ve en iyi restoranlarda yemek yeme şansı sunan "Gezi Çılgınlığı" gibi programlar yayınlayıp insanları koltuklarından kaldırmaya çalışıyor.

Ama Neil Genzlinger The New York Times'taki yazısında, bu programların yapımcılarının Amerikalıların duyarlılıklarını anlayamadığını söyledi. Genzlinger, "Amerikalıların çoğunun en sevdiği şey, kendilerine çok benzeyen insanları dinleyip onlarla beraber takılmak. Bu, yabancı ülkelerdeki maceralarla ilgili programlar yerine 'Ev Tatili Kanalı' istediğimiz anlamına geliyor" diye yazdı.

Bugünlerde sadece iş buldukları için bile mutlu olan Amerikalılar, ofisten uzun süre uzak kalmaları durumunda patronlarının işe yaramadıklarını düşünmesinden çekiniyor. Kendi iş güvencesi de belirsiz olan Başkan Obama bile, lüks Martha's Vineyard adasındaki senelik plaj kaçamağından vazgeçiyor. Tanzina Vega'nın haberine göre bunu fark eden pazarlamacılar, "çalışanları tatile çıkmak veya öğle molası vermek gibi küçük sözde isyanlar çıkarmaya teşvik eden" reklamlar yayınlıyor.

Las Vegas için çekilen bir reklamda, ofiste masasının üzerine çıkan bir kadın "47 günlük tatil iznim var. Bu aptallık. Yaz aylarımızı geri alalım!" diye bağırıyor. Elindeki pankartta, "Tatil Şimdi" yazan kadın, "Kimler beni destekliyor?" diye soruyor. Bazıları alkışlarken, diğerleri bakışlarını kaçırıyor. Sorun kısmen, çoğumuzun "yazı nasıl geri alacağını" bilmemesi. The New Yokr Times muhabiri Matt Richtel, bu sorunla Hawaii'de karşılaştı. Adaların keyfini çıkarmak için Mart'ta yaptığı bir haftalık tatili, telefonunu kontrol ederek, yağmurdan sızlanarak ve uçuş sersemliği yaşayan küçük çocuklarıyla uğraşarak geçirdi.

Bu yüzden Richtel bir sonraki gezi için, sorunun kısmen nasıl dinleneceği konusunda tavsiyeye ihtiyaç duymasından kaynaklandığını söylemeyecek kadar nazik olan uzmanlara danıştı: Mücadeleci zihniyeti her gün devre dışı bırakmayı öğrenin; böylece sonunda tatile çıkınca biraz rahatlama alıştırması yapmış olursunuz. Derin nefes almak işe yarar.  Günlük rutinlerinizden uzaklaşın. Evden ayrılmak yetmez; telefonu da bırakın. 

Can sıkıntısını kabullenin. Bir şey yapmamak sorun değil. İş takıntınızın yerini pilates dersleri ve paraşüt sörfüyle dolu bir tatil programı almasın. Tatildeyken çalışmayı denemeyin. Santa Barbara'daki California Üniversitesi'nden Psikoloji Profesörü Jonathan Schooler, Richtel'e anlattığına göre bu son dersi yaşayarak öğrenmiş. Geçenlerde ailesiyle Norveç'e yaptığı seyahatte biraz çalışabileceğini düşünmüş.

Dizüstü bilgisayarını çıkarıp aylaklık etmiş ve fazla iş yapamamış. Ama asla tümüyle rahatlamamış. Schooler'in böyle bir hata yapması tuhaf. Araştırmaları gösterdi ki, insanlar hayal kurunca veya yalnızca hafif zihinsel işlerle uğraşınca daha yaratıcı olur. Schooler Richtel'e gülerek, "Sorunun bir parçası, kuluçka dönemine ve zihinsel avareliğin değerine inanmamamız. Hâlâ yanımda iş götürüp bir şeyleri halletmeye çalışarak tatillerimi mahvediyorum" dedi.

THE NEW YORK TIMES

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • İntihar eyleminin sadece bireyi değil, ailesini, sevdiklerini ve zaman zaman içinde bulunduğu toplumu dahi etkileyebilen yıkıcı bir eylem olduğunu bel
  • Tatilin sona erip eve dönüşün başladığı bugünlerde uzun süren seyahatler çocukların sıkılmasına neden olabiliyor.
  • Malazgirt Zaferi’nin toplumsal birlik ruhunun öneminin vurgulanması açısından önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Malazgirt ruhunun g
  • Yas tutma sürecinin kişilere ve toplumların kültürel değerlerine göre değişkenlik gösterdiğini ifade eden Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Emine Yağmur
  • Randevu Al