Tatilde Covid19 Korkusu

Yeni normal hayat ve yazın gelmesiyle birlikte tatil planları da arttı. Covid19 sürecinde tatillerinizi Planlayın, Esnek Olun, Güvenli Seyahat Edin. İşte tatilde dikkat edilecek önemli noktalar...

Tatilde Covid19 Korkusu

Tatilde en Önemli Noktalar:

- Akıllı ol. Sadece seyahat hayatı sizin durumunuz için anlamlıdır.
- Yurtiçi uluslararasıdan daha güvenli olabilir.
- Araba kullanmak uçmaktan daha güvenli olabilir.
- Mutlaka aşılarınızı olun

 

Normal zamanlarda, yaz seyahati tamamen gevşemek, dışarıda vakit geçirmek ve en azından geçici olarak çoğu kaygıyı bir kenara bırakmakla ilgilidir. Bununla birlikte, COVID-19 pandemisinin merceğinden, kaygısız yaz seyahati daha zorlu görünüyor.

Uzmanlar, varış noktanıza ulaşmanın en güvenli yolunu, hangi sağlık önlemlerinin gerekli olduğunu ve varış noktanızdaki COVID-19 vaka sayılarının nasıl göründüğünü düşünün.

Emory TravelWell Merkezi direktörü ve Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde doçent olan Henry Wu, "Daha yüksek risk toleransına sahip bir gezginseniz ve esnekseniz, bu seyahati planlamaya başlamak için iyi bir zaman olabilir." Atlanta, Perşembe günü bir medya brifingi sırasında söyledi.

Wu, uluslararası seyahat yerine, yerel veya yurtiçi seyahat yoluyla eve daha yakın olmanın aşılanmamış çocukları olan aileler veya seyahat ederken daha fazla öngörülebilirliği seven insanlar için daha iyi bir fikir olabileceğini söyledi.

Daha şiddetli COVID-19 riskini artıran veya aşıların daha az etkili olabileceği sağlık koşullarına sahip kişiler için "hala seyahat etmek için iyi bir zaman olmayabilir" dedi.

Güvenli bir şekilde nasıl seyahat edeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya gidi Peki nereye? Wu, CDC'nin Travellers' Health web sitesinin başlamak için en iyi yer olduğunu söyledi. En üst düzeyde [seyahat uyarısı] çıkan ülke sayısı artıyor."

Wu, ciddi dalgalanmaların ortasındaki ülkelerin iyi seçimler olmadığını söyledi. "Aşı olsanız bile, seyahatiniz sırasında sağlık hizmetine ihtiyacınız olursa, ister trafik kazası, ister kalp krizi olsun, mücadele eden bir sağlık sistemine yük olursunuz.

Wu, yaz seyahat planlarının da aşı ile başladığını söyledi. "Gerçekten herkese, sizin için uygun olduğunda aşı olmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca, CDC tarafından verilen aşı kartınızı paketlemeyi ve yedek olarak internette saklanabilecek aşı kartı da dahil olmak üzere kopyalarını almayı unutmayın.

CDC, aşılı kişilerin çoğu aktiviteyi maskesiz yapabileceğini öne sürse de, Wu, "Yolcuların daha nüanslı ve bilgili bir yaklaşım benimsemelerini öneriyorum" dedi. COVID-19 bulaşma riskinin daha yüksek olduğu durumlarda - örneğin kalabalık bir kapalı alanda - insanların karışımıyla - zorunlu olmasa bile maske takmanızı tavsiye ederim.

Hatırlatma olarak, çoğu ülke, aşılı kişiler için bile seyahatten önce COVID-19 testine ihtiyaç duymaktadır. Wu, "ABD'ye döndüğünüzde uçağa bindikten sonraki 3 gün içinde yine de negatif bir teste ihtiyacınız olduğunu unutmayın, dedi.

"Yani o maske seni büyük bir baş ağrısından kurtarabilir."

Endişe Varyantları ve Tek Doz Koruması

Wu, giderek daha fazla verinin COVID-19 aşılarının, ilk olarak Hindistan'da tanımlanan delta varyantı da dahil olmak üzere endişe verici varyantlara karşı koruma sağladığını gösterdiğini ekledi.

Wu, "Aşılarımız, şiddetli hastalıkları ve muhtemelen delta varyantından kaynaklanan enfeksiyonların çoğunu önleyebilmeleri açısından etkilidir." Dedi. Ayrıca, "atılım" enfeksiyonları olduğunda - aşılı kişilerin hala enfekte olduğu vakalar çoğu vaka hafiftir.

Wu, özellikle yeni bir endişe türü ortaya çıkarsa, "Tüm verilerin orada olduğunu ve %100 kesinlik olduğunu söyleyemem" dedi. "İster yüksek riskli durumlarda gizleniyor olsun, ister yüksek düzeyde bulaşma olan ülkelerden kaçınıyor olsun" her zaman ekstra önlemler alınmasını tavsiye ediyor.

'2. Dozu Alın'

Durum, aşılanmamışlar için açıkça daha riskli, ama ya birinci ve ikinci dozları arasında kalanlar ya da - her ne sebeple olursa olsun - önerilen iki dozluk aşıdan sadece ilkini alanlar?

Biden yönetiminin baş tıbbi danışmanı MD Anthony Fauci, Pfizer aşısının delta varyantına karşı iki dozla %88 etkili olduğunu söyleyen, henüz emsal incelemesi yapılmamış bir çalışma ön baskısını aktardı. Ancak bu etkinlik tek dozda %33'e düşmektedir. Çalışma sadece Pfizer aşısına baktı, iki doz Moderna aşısına veya tek doz Johnson & Johnson aşısına değil.

Benzer şekilde, iki doz AstraZeneca aşısının %60 etkinliği de tek dozla %33'e düşmektedir.

Wu, "Hızlı tavsiyem, geç olsa bile ikinci dozu almaktır" dedi. "Seyahatinizden önce kesinlikle yapacağım bir şey."

Tıbbi bir neden veya ikinci bir dozu engelleyen bir alerji olmadıkça, "ikinci dozla tam fayda elde edebilecekken neden kısmi faydaya razı olsun?" diye sordu. "Kesinlikle alırdım."
Yolculuk ve Varış Noktası Hakkında

Genel olarak, yol gezileri, yol boyunca çevreniz üzerinde tam kontrole izin verdiğinden, yaz seyahatinin en güvenli şekli olabilir. Wu, yol boyunca durduğunuzda kalabalık alanlardan kaçınmanın hala gerekli olduğunu söyledi.

Diğerleri yine de hava yolculuğunu tercih edecek. Havaalanları ve havayolları, aşılanmış olanlar da dahil olmak üzere yolcuların hala maske takmasını zorunlu kılıyor. CDC, trenler, otobüsler, araba paylaşımları ve daha fazlasını içeren tüm toplu taşıma araçlarında maskeleri zorunlu kılmıştır.

Maskeyi ne sıklıkta çıkardığınızı en aza indirmeye çalışın "eğer ekstra güvende olmak istiyorsanız. Aşılı olsanız bile, her zaman bu ekstra önlemleri almayı severim."

Seyir kontrolü

CDC, ABD sularında faaliyet gösteren yolcu gemileri için ilk olarak 14 Mart 2020'de yayınlanan bir Yelkene Hayır Emri uygulamaya devam ediyor. Ajans, COVID-19'un giriş, bulaşma ve yayılma riskinden bahsetmeye devam ediyor.

Wu, gemi yolculuklarının "çok ilginç" olduğunu söyledi. Bazı kruvaziyer gemilerinde mürettebatın yanı sıra tüm yolcular için zorunlu aşı gereksinimleri var."Bazıları [kriterleri] gevşetti, bazıları biraz geri adım attı, ancak diğerlerinin çok net bir şartı var" diye ekledi. "Kesinlikle gezginler, herhangi bir gemi seyahati rezervasyonu yapmadan önce bunu not etmelidir."

CDC basın görevlisi Scott Pauley bir e-postada, "Şu anda tüm insanların dünya çapında nehir yolculukları da dahil olmak üzere yolcu gemilerinde seyahat etmekten kaçınmasını tavsiye ediyoruz. Gelecekteki yolculuklara gelince, herhangi bir güncelleme için rehberliğimizi izlemeye devam etmeliler" dedi.

CNN'in bildirdiğine göre, son zamanlarda St. Maarten'den bir Celebrity Cruise Line gemisinde bulunan iki Amerikalı, bu hafta COVID için pozitif test etti.

CDC yakın zamanda 100'den fazla ülke için uyarı seviyelerini düşürdü. Hareket, ajansın seyahat tavsiyeleri için kriterlerini değiştirmesinden sonra geldi. Örneğin, en yüksek uyarı olan 4. seviye, artık 100.000 kişi başına 100 vakadan 100.000 kişi başına 500 COVID-19 vakası gerektiriyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, notu düşürülmeyen bir ülke Hindistan oldu. 5 Mayıs Dışişleri Bakanlığı'nın Hindistan için COVID-19'un "çok yüksek düzeyde" olduğunu belirten "Seyahat Etmeyin" uyarısı hala geçerli.

Tavsiye edilen diğer bir bilgi kaynağı, COVID-19 ve ülkelere göre araştırılabilen diğer riskler hakkında güncel bilgiler sağlayan Dışişleri Bakanlığı web sitesidir. Bu yaz seyahat edip etmeyeceği sorulduğunda Wu, "6 aydan fazla bir süredir aşı oldum ve aslında ailemi ziyaret etmek için uçağa binmek için can atıyorum" yanıtını verdi.

Yaşlı ebeveynlerinin ikisi de aşılıdır, bu nedenle Wu, Hawaii'de onları ziyarete gitmenin güvenli olduğuna inanır.

Amaç ne? Nispeten yeni bir aile üyesi. Wu, geçen yıl pandemik bir köpeği evlat edindi "ve köpeği uçağa almak sorunlu oluyor. Seyahatimi ayırtmamı engelleyen şey bu, ancak bunu önümüzdeki aylarda yapmayı umuyorum."
Yeni Bir Umutlu Aşama

Wu, "Bu pandeminin bir buçuk yılındayız ve yeni, heyecan verici ve umutlu bir aşamaya giriyoruz." Dedi.

COVID-19, özellikle gezginler için küresel bir endişe kaynağı olduğundan, ABD'nin dünyaya 500 milyon doz daha COVID-19 aşısı bağışlamayı planladığı haberini memnuniyetle karşıladı. "Bu, dünyanın pek çok yeri gezginlere yeniden açılıyor gibi gelen harika bir haber."

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al