Tatilde bilgisayar nasıl kullanılır?

Bilgisayarınızın güvenli ve uzun ömürlü olabilmesi için 'Tatilde bilgisayar nasıl kullanılır?'

Tatilde bilgisayar nasıl kullanılır?

TATİLE ÇIKMADAN ÖNCE

ALTIN KURAL: GÜVENLİK YAZILIMI KULLANIN!

Dizüstü bilgisayar ya da mobil cihazınızda her zaman güncel ve lisanslı bir antivirüs programı ya da internet güvenliği yazılımı kullanın. Günde ortaya çıkan 200 bin yeni virüsle başka türlü mücadele etmek mümkün değil.

SİSTEM YAMALARINI İHMAL ETMEYİN!

Seyahate çıkmadan önce Windows, Adope, ITunes gibi sisteminizde kullandığınız yazılımların güncellemelerini takip edin ve mutlaka yükleyin, böylece korunmanın öncelikli adımlarından birini yerine getirmiş olursunuz.

ÇOK SIK SÖYLÜYORUZ YİNE TEKRAR EDİYORUZ

Verilerinizi mutlaka yedekleyin! Datalarınızı güvenli bir ortamda saklayın. Böylece bilgisayarınız ya da tabletiniz çalındığı veya kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.

KARMAŞIK ŞİFRELER KULLANIN

Veriler ve veri depolama cihazları her zaman şifre korumalı olsun. Şifreler “123456“ gibi basit değil, harfli rakamlı karmaşık şekilde oluşturulsun. Hatta en iyisi özel bir şekilde şifrelenmiş (encrypt) olursa yanlış ellere geçtiğinde işe yaramaz hale gelsin.

TAŞINABİLİR DİSKLERİ VE USB AYGITLARI VİRÜSE KARŞI KONTROL EDİN

Taşınabilir aygıtlar, virüslerin yayılmasını sağlayan en yaygın taşıyıcı durumundalar. Tatile çıkmadan ya da işten çıkmadan önce taşınabilir diskinizi antivirüs yazılımınız veya güncel bir virüs tarayıcı ile tarayın.

TATİL SIRASINDA

TOZDAN VE KUMDAN UZAK TUTUN

Taşınabilir bilgisayarları soğutmak için kullanılan aktif fanlar toz ve kum gibi cisimlere karşı oldukça hassastırlar. Taşınabilir bilgisayarların plaj gibi ortamlarda kullanılması durumunda, bilgisayarın içine kaçabilecek toz ve kum parçacıkları fanı kısa sürede kullanılmaz hale getirerek bilgisayarın aşırı ısınmasına ve sıcaktan zarar görmesine sebep olabilir.

BİLGİSAYARINIZI SERİN TUTUN

Yüksek sıcaklıklar her zaman elektronik cihazların düşmanıdır. Normal bir dizüstü bilgisayarın çalışma ortamı sıcaklığı 25 – 30 derece arasında olmalı. Bu nedenle doğrudan güneşin sıcaklık etkisine maruz kalan bir cihazın, çalışma ortam sıcaklığı pek çok tatil yöresinde dışarıda 50 dereceyi bulabiliyor. Bu sıcaklıklar da özellikle işlemcinin çok fazla ısınmasına, pilin ömrünün azalmasına ve bilgisayarın düzgün çalışmasını engelleyebiliyor. Uzun şekilde bu ortamda kullanım kalıcı hasarlara da sebep olabilir.

SUYLA TEMASTAN KAÇININ

Taşınabilir bilgisayarlar, tüm elektronik cihazlar gibi hatta daha fazla sıvı temasına karşı hassastırlar. Bilgisayar çalışırken meydana gelen sıvı temasları bilgisayara kalıcı hasarlar verebilir. Özelikle tuzlu teması, elektronik cihazın geri dönülemeyecek şekilde hasar görmesine sebep olabilir. Sıvı temaslarında yapılacak en iyi şey, hemen bilgisayarın gücünü kesip, pilini çıkarmak ve olabildiğince yakın bir zamanda yetkili bir servise ulaştırmaktır.

KALİTELİ BİR TAŞIMA ÇANTASI KULLANIN

Seyahat ederken, taşınabilir bilgisayarlar ve tabletler için özel tasarlanmış; toza, sıcağa, darbelere dayanıklı bir taşıma kılıfı ve çantası kullanılmalı. Bu çantalar yolculuk sırasında ayrı bagaja verilmemeli, el bagajı olarak kabinde taşınmalı.

HIRSIZLARA KARŞI DİKKATLİ OLUN

Taşınabilir bilgisayarın, tabletin veya cep telefonunun çalınması gününüzü berbat edebilir. Riski minimize etmek için cihazlar güvenli yerde tutulmalı ve mümkünse güvenlik kilidi kullanılmalı. Sosyal tehditlere karşı korunun! Tatil boyunca Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarından gelebilecek tehditlere karşı, sosyal medya tarayıcısı kullanın. Kablosuz ağlar: Herkese açık kablosuz ağları kullanırken, temkinli olun. Bankacılık işlemleri ya da online alışveriş gibi işlemlerden mümkünse uzak durun. İnternete erişmek için kendi taşınabilir modeminizi ya da telefonunuzu kullanmak, açık ve güvensiz kablosuz bağlantıları kullanmaktan daha güvenlidir.

VERİ HIRSIZLARINA KARŞI DİKKATLİ OLUN

İnternet kafelerde bilgisayar kullanırken internet bankacılığı, e-posta şifreleriniz, sosyal medya siteleri giriş bilgileriniz gibi önemli bilgileri girmekten kaçınmaya dikkat edin. Bu makinelerde keylogger (klavyeden basılan tuşları kaydeden ve şifrelerinizi çalabilen kötü niyetli bir yazılım türü) olabilir. Ayrıca USB belleklerinizi kullanırken de zararlı yazılım bulaştırabilme olasılığı bulunduğunu da unutmayın.

YENİ BİR E-POSTA HESABI AÇIN

Normal mailinize gelen mesajların yönlendirilmek üzere ayarlandığı bir tatil hesabı açarak, tatilde bu e-posta hesabınız ele geçirilse bile uğrayacağınız zararın sadece tatil süresi içinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Tatil sonrası yönlendirmeyi kaldırarak normal hesabınıza dönerek minimum zararla atlatabilirsiniz.

EVE DÖNDÜĞÜNÜZDE BİLGİSAYARINIZ VE TELEFONUNUZU VİRÜSLERE KARŞI TARAYIN

Döndüğünüzde bilgisayarınızı, telefonunuzu, hafıza kartlarınızı, USB belleğinizi olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın.

NORMAL E-POSTA ADRESİNİZE GEÇİŞ YAPIN

E-posta mesajlarınızı, tatil için açtığınız e-posta hesabına yönlendirmeyi iptal edin ve normal mailinize geri dönün.

MAHMURE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Dicle Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Disiplinlerarası Sempo
  • Randevu Al