Tatilcilere seyahat aşısı uyarısı

Seyahat edeceklere uyarı: Olası enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için seyahat aşılarınızı yaptırın.

Tatilcilere seyahat aşısı uyarısı
Paylaş:

Seyahat edeceklere uyarı: Olası enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için seyahat aşılarınızı yaptırın. asiuyarisiSağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, yurtdışına seyahat edecek vatandaşlara, olası enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklardan korunmaları için seyahat aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu.

Hatipoğlu, dünyada 1 milyardan fazla insanın ülkesi dışına seyahat ettiğini söyledi. Türkiye'de ise bu sayının her yıl artan bir trendde devam ettiğini dile getiren Hatipoğlu, 2014 yılında 9 milyon civarında vatandaşın yurtdışı ziyareti gerçekleştirdiğini belirtti. Gelişen ticari, diplomatik, sosyal ve kültürel ilişkiler dolayısıyla Türkiye'den dünyanın en uzak noktalarına çok sayıda vatandaşın gittiğini ifade eden Hatipoğlu, bu seyahatlerde bazı ülkelerde sarıhumma, menenjit (meningokoksemi), tifo ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıklara maruz kalınabildiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Büyük umutlarla çıkılan yurtdışı seyahatlerinde bazen küçük bir ihmal veya salgın olan bölgelere giderken yapılmamış bir aşı, kişiyi ölüme kadar götürebilen enfeksiyonlara sebep olabilir. Örneğin, riskli bölgelerde küçük bir sivrisinek aracılığıyla bulaşması sonucu ölüme kadar gidebilen sarıhumma ve sıtma hastalıklarıdır. Genel Müdürlüğümüzün ana görevlerinden biri, seyahat sağlığı hizmeti vermektir. Tatil sezonunun yaklaştığı bu günlerde özellikle yurtdışı seyahati düşünen vatandaşlarımız, bulaşıcı hastalıklara karşı tedbirli olmalıdır."

"ÜCRETSİZ AŞI HİZMETİ OLAN TEK ÜLKE, TÜRKİYE" Hatipoğlu, dünyada seyahat sağlığı aşılarını ücretsiz yapan tek ülkenin Türkiye olduğunun altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı olarak vatandaşlara en gelişmiş aşıları uyguladıklarını ve seyahat edenler için sürekli bilgilendirmeler yaptıklarını belirten Hatipoğlu, şunları söyledi: "Vatandaşlarımız, gidecekleri ülkeler için aşı gerekip gerekmediğini muhakkak sorgulamalıdır. Yurttaşlarımız, yolculukları zehir olmaması açısından gerekli aşıları en az 2-3 hafta önce Genel Müdürlüğümüze bağlı Seyahat Sağlığı Merkezlerimizde yaptırmalıdır. Aynı zamanda merkezimizden, gidecekleri ülkeler hakkında sağlık bilgileri almaları da mümkün." A.A