Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Yüksek Lisans başvuruları başladı!

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü, Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı için yeni öğrenci kabulüne başlıyor.

Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Yüksek Lisans başvuruları başladı!

“Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı” başlıklı tezsiz yüksek lisans programı 2016 Güz Dönemi'nde açıldı ve şimdiye kadar 47 öğrenci kabul etti.

Program; tasavvuf doktrini, tasavvuf tarihi, İslam düşünce ve medeniyet tarihi konularını, temel İslam bilimleri ile bütünlüklü, tasavvuf edebiyatı ve sosyal alanın başlıca disiplinleri ile birlikte ele alıyor. Bilimsel içerik danışmanlığı Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç tarafından yürütülen programda, dersler ve seminerler; Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Prof. Dr. Osman Nuri Küçük, Doç. Dr. Niyazi Beki, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel (Yalova Üni. İlahiyat Fakültesi), Yrd. Doç. Dr. Cangüzel Zülfikar ve Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanları Cemalnur Sargut ve Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç tarafından veriliyor.

Program, aynı zamanda, “İslam düşüncesi ve tasavvuf” perspektifinden bakan Türkiye kaynaklı disiplinler arası kültür çalışmaları üretimine katkı sağlamayı hedefliyor. Yakından bakıldığında bu coğrafyada kültür içerikli neredeyse her çalışmanın tasavvuf alanına müracaat etmek durumunda olduğu görülür. Tasavvuf ile ilgili araştırmalar toplum bilim ve psikoloji alanında çalışanlara da yeni bakış açıları sunar.

Osmanlıca, Arapça ve Farsça eğitim imkânı

Programda tasavvuf alanının araştırma dilleri olan Osmanlı Türkçesi öğretimi başta olmak üzere Arapça dil destekli olarak veriliyor ve Farsça da seçmeli dersler arasında yer alıyor.

Yüksek lisans programının katılımcıları ayrıca isteğe bağlı olarak bir yıl Arapça hazırlık eğitimi alabiliyor. Arapça hazırlık eğitimi, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü'nün 29 Mayıs Üniversitesi Arapça Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ARÖMER) ile geliştirmiş olduğu özel bir protokol çerçevesinde ARÖMER tarafından gerçekleştiriliyor.

Programa herkes katılabiliyor

Program farklı meslek grupları ve alanlardan, tasavvuf çalışmaları yapmak isteyenler için yeni imkânlar sunuyor. Ayrıca enstitünün yürütmekte olduğu uluslararası kültür ve araştırma projeleri programı zenginleştiriyor. Bunun yanı sıra “Yaşam boyu eğitim” kapsamında düzenlenmekte olan eğitim programları ile temel ve akademik düzeyde tasavvuf içeriği farklı ilgi katmanlarında işlenebiliyor.

Başvuru ve ön kayıt başlıyor

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı'na ilgi duyan veya Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü'nün yapmakta olduğu çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler www.tasavvuf.uskudar.edu.tr adresini inceleyebilir.

Programla ilgili ayrıntılı için:

30 Ocak'a kadar devam edecek programa başvurular ve ön kayıt işlemleri için:

Dersler, 2017 yılı Bahar Yarıyılı itibarı ile 6 Şubat tarihinde başlayacak.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al