Deprem Travma Psikolojisi

Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Yüksek Lisans başvuruları başladı!

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü, Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı için yeni öğrenci kabulüne başlıyor.

Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Yüksek Lisans başvuruları başladı!

“Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı” başlıklı tezsiz yüksek lisans programı 2016 Güz Dönemi'nde açıldı ve şimdiye kadar 47 öğrenci kabul etti.

Program; tasavvuf doktrini, tasavvuf tarihi, İslam düşünce ve medeniyet tarihi konularını, temel İslam bilimleri ile bütünlüklü, tasavvuf edebiyatı ve sosyal alanın başlıca disiplinleri ile birlikte ele alıyor. Bilimsel içerik danışmanlığı Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç tarafından yürütülen programda, dersler ve seminerler; Prof. Dr. Emine Yeniterzi, Prof. Dr. Osman Nuri Küçük, Doç. Dr. Niyazi Beki, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Özel (Yalova Üni. İlahiyat Fakültesi), Yrd. Doç. Dr. Cangüzel Zülfikar ve Üsküdar Üniversitesi Rektör Danışmanları Cemalnur Sargut ve Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç tarafından veriliyor.

Program, aynı zamanda, “İslam düşüncesi ve tasavvuf” perspektifinden bakan Türkiye kaynaklı disiplinler arası kültür çalışmaları üretimine katkı sağlamayı hedefliyor. Yakından bakıldığında bu coğrafyada kültür içerikli neredeyse her çalışmanın tasavvuf alanına müracaat etmek durumunda olduğu görülür. Tasavvuf ile ilgili araştırmalar toplum bilim ve psikoloji alanında çalışanlara da yeni bakış açıları sunar.

Osmanlıca, Arapça ve Farsça eğitim imkânı

Programda tasavvuf alanının araştırma dilleri olan Osmanlı Türkçesi öğretimi başta olmak üzere Arapça dil destekli olarak veriliyor ve Farsça da seçmeli dersler arasında yer alıyor.

Yüksek lisans programının katılımcıları ayrıca isteğe bağlı olarak bir yıl Arapça hazırlık eğitimi alabiliyor. Arapça hazırlık eğitimi, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü'nün 29 Mayıs Üniversitesi Arapça Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ARÖMER) ile geliştirmiş olduğu özel bir protokol çerçevesinde ARÖMER tarafından gerçekleştiriliyor.

Programa herkes katılabiliyor

Program farklı meslek grupları ve alanlardan, tasavvuf çalışmaları yapmak isteyenler için yeni imkânlar sunuyor. Ayrıca enstitünün yürütmekte olduğu uluslararası kültür ve araştırma projeleri programı zenginleştiriyor. Bunun yanı sıra “Yaşam boyu eğitim” kapsamında düzenlenmekte olan eğitim programları ile temel ve akademik düzeyde tasavvuf içeriği farklı ilgi katmanlarında işlenebiliyor.

Başvuru ve ön kayıt başlıyor

Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı'na ilgi duyan veya Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü'nün yapmakta olduğu çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler www.tasavvuf.uskudar.edu.tr adresini inceleyebilir.

Programla ilgili ayrıntılı için:

30 Ocak'a kadar devam edecek programa başvurular ve ön kayıt işlemleri için:

Dersler, 2017 yılı Bahar Yarıyılı itibarı ile 6 Şubat tarihinde başlayacak.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör oldu. Prof. Dr. Nazife Güngör, 14 Mart 2023'te yayımlanan Resmî Gazete kararına göre Üsk
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması g
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Randevu Al