Tasarruf yapın mutlu olun

Evinizde su tasarrufu yapmanın yolları. Tasarruf yapın ailece mutlu olun.

Tasarruf yapın mutlu olun

Tükettiğimiz suya dikkat etmemiz gerekir. Evinizde su israfına son vermek için öncelikle nerede ne kadar su tükettiğinizi bilmelisiniz. Günlük hayatınızda alacağınız basit önlemlerle siz de su tasarrufu sağlayabilirsiniz. İşte evinizde su tüketiminde tasarruf etmek için yapabilecekleriniz...

Sifonunuzun içine pet şişe yerleştirin. Böylelikle su hazneniz daha az su almış olur.

Arızalı su borularınızı tamir ettirin.

Çiçeklerinizi sabah ya da akşam saatlerinde sulayın. Gün ortasında suladığınızda buharlaşma oranını artırırsınız.

Elektirikli su ısıtıcınızda ihtiyacınız kadar su ısıtın. Böylelikle hem elektirik hem de su tasarrufu yapmış olursunuz.

Çamaşır makinenizi tam dolduğunda çalıştırın. Koyu renkleri düşük sıcaklıklarıda yıkamak hem enerji ve su tasarrufu yapar, hem de giysilerinizin ömrünü uzatır.

Çatı oluklarından akan yağmur sularını daha sonra bahçenizi sulamak için biriktirin.

Mutfaktaki musluğunuzun ucuna yağmurlama sistemi aparatı takarsanız daha az sudan daha fazla verim elde edebilirsiniz. Banyoda da su tasarrufunun en kolay yolu suyu tasarruflu kullanan duş başlığı ve sifon taktırmaktır. 6 dakika duş yaptığınızda, tasarruflu duş başlığıyla her banyoda 50 litreye kadar daha az su harcamış olursunuz.

Bulaşık yıkarken suyu açık bırakmayın. Bir kaba deterjanlı suyu diğer bir kaba ise durulama suyunu koyup öyle yıkayabilirsiniz.

Su içmek için bir bardağınız ya da şişeniz olsun. Bu yıkamak zorunda kalacağınız bardakların sayısını azaltacaktır.

Tuvaletlerdeki kaçak su sessiz olabilir, her yıl kontrol ettirmeyi unutmayın. Birinci elden bakmak isterseniz rezervuara yemek boyası koyup, sifonu çekmeden kaçak olan yerleri görebilir, tamir edebilir ve litrelerce sudan tasarruf edebilirsiniz.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Yaşlılık ve yaşlanma beyinden başlıyor. Merak ve hayret etmek, risk almak beyni genç tutuyor." dedi.
  • İlk yalanlar çocuklukta başlıyor…
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • Randevu Al