TARZINIZI DEĞİŞTİRİN

TARZINIZI DEĞİŞTİRİN

A.A

Uzmanlar açıkladı: Vücutta olumsuz etkilere neden  olan stresle başa çıkmak için yaşam tarzınızı değiştirin.

 


Vücutta olumsuz etkilere neden  olan stresle başa çıkmak için yaşam tarzının değiştirilmesi gerektiği  belirtilirken, spor ve çeşitli hobilerle uğraşmanın en etkili yollardan biri  olduğu bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi  Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Civelek, stresin modern çağda vücut için en büyük düşman olduğunu söyledi.

Kalp krizi sonucu yaşanan ölümlerden dolayı stresi çok önemsediklerini  ifade eden Prof. Dr. Civelek, “Ancak stresin sadece kalpte değil, vücudun genel  sistemi üzerinde çok ağır olumsuz etkileri vardır. Bağırsaklarda, midede, birçok  organda, insan psikolojisinde çok önemli tahribatlar yapabilir. Örneğin fiziki  hiçbir bulgu yokken hasta sürekli karın ağrısı hisseder. Tüm vücudu baskı altına  alan bir durumdur. Stres, erken yaşlanmaya neden olur” dedi.

Tüm olumsuz etkenler nedeniyle stresten mümkün olduğunca kaçınmak  gerektiğine dikkati çeken Civelek, şöyle devam etti:

“Ancak ne yazık ki yaşadığımız çağda stresten kaçamıyoruz. O zaman  stresle mücadelenin yollarını aramamız lazım. Stresi yok etmek için  yapılacakların başında spor aktiviteleri gelmektedir. Ayrıca kişinin bulunduğu  noktadan sıyrılıp başka bir noktaya konsantre olması, stresle mücadelede etkili  olabilir. Belli hobiler edinerek stresimizi başka bir noktaya yönlendirebilir ya  da stresin vücut üzerinde yarattığı etkiyi ortadan kaldırabiliriz.”
        
VÜCUT SPORLA BİRLİKTE MUTLULUK HORMONU SALGILIYOR
        
Stresle başa çıkmanın en iyi yolunun stres etkenlerinden mümkün olduğu  kadar kaçınmak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Civelek, “Belli bir fiziksel  aktiviteyi hayat tarzı şekline getirmek lazım. Çünkü stres vücuda ne kadar  zararlıysa, sporla birlikte vücutta mutluluk hormonu dediğimiz endorfin  salgılanır ve endorfin de stresin en önemli ilaçlarından birisidir.

Stresle  vücudun başa çıkmasına katkıda bulunur. O nedenle düzenli spor yapmak, stresli  ortamlardan kendimizi biraz uzaklaştırıp başka bir takım şeylerle kafamızı meşgul  etmek, hobilerle ilgilenebilmek bizi oldukça rahatlatabilecektir” diye konuştu.

Günümüzün yaşam tarzında tüm mesleklerin kendine özgü stresi ve riskleri  olduğunu anlatan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Civelek, şunları kaydetti:

“İnsan sağlığı ve hayatıyla ilgili mesleklerde, stresin insan vücudunda  yarattığı harabiyet en üst düzeydedir. Çünkü tamamen başka bir insanın sağlığıyla  konsantre olmuş durumdasınızdır. Öncelikli göreviniz onu sağlığına  kavuşturmanızdır. Bu da hekimlerin üzerinde stres uygulamaktadır. Gazeteciler  üzerinde ağır bir stres yükü vardır.

Doğru kaynaklardan doğru bilgiyi alma  mücadelesine girerler. Yapılan haberin stresini yaşarlar. Pilotlar, askerler,  polisler günlük hayat içerisinde baskı ve stres altındadırlar. Aralarında  zanlıların da bulunduğu, birebir insanla uğraşırlar. Hayatları tehlikede olduğu  için de stresli olurlar.”

Prof. Dr. Civelek, kalp cerrahı olarak kendisinin de aşırı strese maruz  kaldığını vurgulayarak, “Mümkün olduğunca spor yaparak stresimi azaltmaya  çalışıyorum. Hem stresle başa çıkma hem de genel vücut sağlığı açısından spor,  zinde ve formda kalmamız için bir araç. Kitap okuyarak, bulunduğum ortamdan  uzaklaşarak, ailem ve çocuklarımla mümkün olduğu kadar vakit geçirerek stresi  yenmeye çalışıyorum” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al