Deprem Travma Psikolojisi

Tarımda sürdürülebilirlik Covid-19 tehdidi altında

Pandemi, tarımın sürdürülebilirliğini tehdit ediyor! Hazır tohumlar maliyeti artırıyor ve verimi düşürüyor. Covid-19 pandemisi tarım sektörünün sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından birçok tehdit oluşturuyor.

Tarımda sürdürülebilirlik Covid-19 tehdidi altında

Pandeminin herkesi tarımın yaşam için ne kadar önemli olduğunu gözden geçirmeye teşvik ettiğini belirten uzmanlar, tarımsal sistemlerin karantina durumlarına uyum sağlama kapasitelerini artırmanın büyük önem taşıdığını ifade ediyor. Uzmanlar, temel ürünler sağlaması nedeniyle tarımın ülkeler için vazgeçilmez olduğunu vurgularken hazır tohum kullanımındaki artışın maliyetleri artırdığına ve verimi düşürdüğüne dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Aromatik Bitkiler Program Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman, pandeminin tarım üzerindeki etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Covid-19 pandemisinin dünya çapında önemli ekonomik zorluklara ve ölümlere neden olmaya devam ettiğini ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman, “Covid-19 salgınının geçmişte yaşanan pandemiler gibi hem yerel hem de küresel olarak tarımsal gıda sistemi üzerinde doğrudan ve dolaylı etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz. Pandemi tarım sektörünün sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından birçok tehdit oluşturuyor. Bu nedenle tarımsal sistemlerin karantina durumlarına uyum sağlama kapasitelerini artırmak büyük önem taşıyor. Covid-19 pandemisine uyum sağlamak için tarım sistemlerinin riskleri, kırılganlığı, esnekliği ve sistemik değişimlerinin iyi anlaşılması gerekiyor.” dedi.   

Pandemi tarımın önemini gözler önüne serdi

Pandeminin herkesi tarımın yaşam için ne kadar önemli olduğunu gözden geçirmeye teşvik ettiğini belirten Kaman, “Salgının altını çizdiği en önemli nokta ise temel besleyici gıdaları daha dayanıklı bir şekilde yetiştirmek, beslenme hedeflerine etkili bir şekilde ulaşmak için toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir şekilde kullanılması gerektiğidir. Çünkü gıda arzı kesintileri dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de insanlar için ciddi sonuçlara yol açabileceğinden dolayı önemli bir konudur ve sürdürebilirliğinin sağlanması gerekir.” diye konuştu.

Hazır tohumlar maliyeti artırıyor, verimi düşürüyor

Tarımın her ülkenin vazgeçilmezi olduğunu ve temel ürünleri nedeniyle ülkeleri doğrudan etkilediğini vurgulayan Tıbbi Aromatik Bitkiler Program Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman, “Maalesef insanlar için vazgeçilmez bir unsur olan tarım, toprağın yanlış işlenmesi,  yanlış sulama teknikleri, yanlış gübreleme, mevcut tekniklerin yetersizliği gibi pek çok nedenden dolayı verimsizleşiyor. Ayrıca hazır tohumların kullanımının artması, maliyeti artırıyor ve verimi düşürüyor.” ifadelerini kullandı.

Tarım daha fazla desteklenmeli

İnsanlığa hizmet eden en önemli sektörlerden biri olan tarımın ülkemizde daha fazla desteklenmesi ve geliştirilmesi gereken bir alan olduğunu vurgulayan Kaman, “Çünkü tarımın gelişmesi aynı zamanda ülke ekonomisinin iyileşmesi ve kalkınması anlamına geliyor. Aynı zamanda istihdama katkı sağlayabilecek katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin teşvik edilmesine de önem verilmeli.” dedi.

Yetiştiriciliğe başlarken iyi planlama yapılmalı

Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Kaman; tarımı geliştirmek, birim alandan daha yüksek verim alabilmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

•    Öncelikle çiftçilerimize bilinçli yetiştiricilik konusunda eğitimler planlanmalı,

•    Üretim teşvik edilmeli ve çiftçilerimize gerekli ekonomik destekler sağlanmalı,

•    Yetiştiriciliğe başlamadan önce iyi bir planlama yapılmalı,

•    Toprağın ve suyun analizi yaptırıldıktan sonra hangi ürünün yetiştirebileceğinin tespiti iyi yapılmalı,

•    Ekolojik koşullar analiz edilmeli, yetiştirilmesi planlanan ürünün ekimi doğru zamanda yapılmalı ve hasat için en uygun zaman takip edilmeli,

•    Yine yetiştirilecek ürüne uygun bir toprak işleme ve uygun sulama tekniği kullanılmalı,

•    Yüksek verim elde edilebilecek, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı üretim materyali (tohum, fide, fidan, amaç) kullanılmalı,

•    Mutlaka yabancı ot temizliği yapılmalı,

•    Uygun zamanda ve toprağın ihtiyacını karşılayacak içerikte gübreleme yapılmalı,

•    Bitkilerin kapıldığı hastalıklara karşı mümkün olduğunca doğal, biyolojik, biyoteknik yöntemler ile mücadele edilmelidir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçmiş Olsun Türkiye
  • Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki ayrı deprem Diyarbakır, Adana, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te de can ve mal k
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen ve iki yıl aradan sonra bu yıl 39’unc
  • Japonyalı Akademisyenler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile bir araya geldi.
  • Üsküdar Üniversitesi, Türk Kızılay, Haydi Tut Elimi Derneği ve Gönüllülük Elçileri Sessiz İyilikler Platformu iş birliği ile “Akıldan Kalbe, Gönülden
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Mevlid’i Nebi Haftası Kapsamında Din Görevlileriyle buluştu.
  • Randevu Al