Tarhan Org. Koşaner’in psikolojisini yorumladı

Tarhan, Koşaner’in bu açıklamaları neden yaptığını ve psikolojisi üzerine açıklama yaptı.

Tarhan Org. Koşaner’in psikolojisini yorumladı

Türkiye son 3 gündür Eski Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını konuşuyor. Koşaner’in internete düşen ses kayıtları hemen her kesimce terörlü mücadelede hata, ihmal ve zafiyetlerin itirafı şeklinde yorumlanırken Prof. Dr. Nevzat Tarhan olaya farklı pencereden bakıyor. Tarhan, Koşaner’in bu açıklamaları neden yaptığını ve psikolojisi üzerine düşünüyor. 20Genelkurmay Başkanlığı döneminde Eski Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner’e ait olduğu iddia edilen internete düşen ses kayıtlarının etkisi artarak devam ediyor. Hemen her gazetenin manşetlerini bugün Koşaner’in terörlü mücadelede hata, ihmal ve zafiyetlerin itirafı şeklinde yorumlanan o cümleler oluşturdu. Birçoğu olayın itiraflar kemsiyle ilgilenirken Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Koşaner’i bu açıklamaları yapmaya iten nedenler üzerinde duruyor. Öyle ki Rektör Tarhan Koşaner’in çaresiz olduğu için bunları söylemiş olabileceğini söylüyor. Olaya ilişkin psikolojik değerlendirmede bulunan Tarhan; “Koşaner’in aslında burada üzüldüğünü görüyoruz. İyi insan kendisi ancak ciddi bir kriz içinde. Bir sorun var ve bu sorunu çözmekte yetersiz kalmış bu nedenle de öfkelenmesi söz konusu. Bunun arka planı araştırıldığında sorumluluğu yüksek birinin ancak bu şekilde davranabileceği, üzülüp, düşünüp bir şeyler yapmaya çalışacağı gözlemlenir. Eski örneklere baktığınızda birçok sorumsuz kişilerin olduğu ve bırakın ne olursa olsun diyenlerin varlığı söz konusu. 12 Eylül öncesinde 1 sene askeri kışladan çıkmayanların olduğunu gördük. O zaman anarşi deniyordu. Anarşiyi önlemede adım atmayanlar oldu. Sayın Koşaner bu işi çözmek istiyor ancak yeterli olamıyor. İstifasının arkasında da bu durumun olduğu görülüyor. Bakmış ki mekanizma hantal, emir- komuta zinciri içinde emir dinlemeyen bir yapı var.  Toparlama ümidi zayıf, psikolojim bunu kaldırmıyor deyip ayrılmış olma ihtimali çok yüksek.” Dedi… Şaban Özdemir (NPGRUP)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Bedenimizi toksinlerden arındırmak için detoks yapmamız gerektiğini çok iyi öğrendik. Peki ya ruhumuz ve zihnimiz?
  • Kurban Bayramı'nda dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, et tüketiminde aşırıya kaçılmaması yönünde uyarıda bulunuyor.
  • Yaşaması için derinden bir nefes alması gerekir ki, bu esnada acı hisseder. O sırada duyduğu korku, hayatının ilk korkusudur.
  • Randevu Al