Tarhan'dan yeni yılın ilk dersi

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde yeni yılın ilk dersini verdi

Tarhan'dan yeni yılın ilk dersi

Abant İzzet Baysal Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın davetlisi olarak 2017-2018 Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yılın ilk dersini verdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü'nün de katıldığı tören, Abant İzzet Baysal Üniversitesinin kongre merkezinde düzenlendi.

Tarhan'dan yeni yılın ilk dersiÇok yoğun bir katılıma sahne olan törene, İzzet Baysal Vakfı yöneticileri, akademisyen ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmalarının ardından söz alan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Popüler Kültür ve Gençlik” başlıklı ilk ders sunumunu yaptı. Tarhan; sadece bu zamanda değil, gelecekteki gençlerin de nasıl olması gerektiği konusunda fikirler vererek, geleceğin bize ne vadettiği ve bizlere neler demek istediğini anlamak açısından bilimsel tespitlerde bulundu.

Kişiler arasında oluşan kuşak farkını, sosyolojik ve psikolojik açıdan ele alan Prof. Tarhan, günümüzde kuşak farkının çok daha hızlı oluştuğunu, yaşadığımız hız nedeniyle değişiminin çok kısa süre içerisinde gerçekleştiğini, elli yıl sonrasında birçok kültürün yok olarak sadece tek bir kültürün kalacağını ve bu kültürün de popüler kültür olacağını ifade etti.

Tarhan'dan yeni yılın ilk dersi 2"Erkek beyni ben merkezli"

Tarhan; "Kadın ve erkek beyninin fonksiyonları farklılık gösterir. Çocukluk ve ergenlik döneminde de aynı şey söz konusu. Erkek beyni ben merkezli çalışırken kadın beyni daha duygusal fonksiyonlar gösterir. Beynin sol kısmını kullanan insanların mantıksal ve matematiksel zekaları daha çok gelişirken, sağ tarafı kullanan kişilerde, hayal gücü ve duygusallık kısmının gelişir. Bununla birlikte beyninin ön kısımdaki nöronlarını geliştiren kişilerin her iki bölgesini de dengede tutabilir." dedi.

"Düşünmek, Alzheimer’ı önlüyor"

Ezber üzerine yapılan çalışmalarda beynin çok az bir kısmı çalışırken; düşünerek, yorum yaparak ve muhakeme yeteneğimizi geliştirerek, beynimizin üçte ikilik kısmını çalıştırabileceğimizi vurgulayan Tarhan, aynı zamanda düşünmek ve fikir üretmenin Alzheimer hastalığını önleyen en önemli etkenlerden birisi olduğunu da ifade etti.

İnternet ve uyuşturucu bağımlılığına da değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan; "Beyinden bahsederken, aşkın kimyasından bahsetmeden olmaz" diyerek, dünyadaki en büyük uyuşturucunun aşk olduğunu, bağlandığı şey yok olunca kendisinin de yok olma durumuna geçeceğinin altını çizdi.

"21. yüzyılda din ve bilim barışmalı"

Osmanlı Devleti’nin endüstri devrimini kaçırdığına dikkat çeken Tarhan; "21. yüzyıl dinin ve bilimin barıştığı dönem olarak adlandırıyorum. Bazı kesimlerin sadece batıyı rol model alarak ilerliyor, bir kesim insanlar da takıntılı Osmanlı hayranlığına devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu’nun hukuki yükselişini, Batı’nın ise teknolojisini ele alarak etik ve ahlaki değerlere uygun, kendi modernitesini oluşturması gerekiyor. Kendini bilen, hedef belirleyen, strateji sahibi gençlerin yetiştirilmesi gerekli, zeki aynı zamanda mutlu ve erdemli insanlara da ihtiyaç duyuluyor, birçok bölümde Pozitif Psikoloji dersinin verilmesi konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz." dedi.
 
Konuşmanın sonunda Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, konuşmaları ve katılımlarından dolayı Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a çiçek ve anı plaketi takdim etti.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al