TARAFTAR YASA BOĞULDU

TARAFTAR YASA BOĞULDU

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Futbolda şike depremi yaşanıyor… İddialarla birlikte takımlarına gönül veren milyonlarca taraftar şimdi şokla birlikte hayal kırıklığı yaşıyor.

 


Psikiyatrist Alper Evrensel şike iddialarının ardından taraftarın güvenlerinin zedelendiğini, taraftarın bundan sonra izleyecekleri her maçta akıllarına şike iddialarının geleceğini söyledi. Evrensel taraftarın psikolojisini değerlendirdi.

Türk polisi 8 aylık bir takibin ardından düğmeye bastı ve başta Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldrım'ın evi ile Şükrü Saracoğlu'ndaki yönetim bürosu ile çok sayıda yere eş zamanlı operasyon düzenledi. Soruşturma kapsamında Fener'in 2 maçı dahil Süper Lig'deki toplam 20 maç mercek altına alındı.

Bu kapsamda 3 kulüp başkanı, 3 menajer, 3 federasyon üyesi ve çok sayıda futbolcu gözaltına alındı. Ünlü isimler "Şike ve teşvik primi dağıtmakla" suçlanıyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Psikiyatristlerinden Alper Evrensel iddiaların ardından taraftarın psikolojisini değerlendirdi.

Dr. Alper Evrensel;

TARAFTAR YASTA


"Şike iddiaları sonrasında takımlarına gönül veren milyonlarca insan hayal kırıklığı içinde. Bu duyguyu bir tür "yas" olarak tanımlayabiliriz. Duygusal yatırım yapılan nesne ya da durumların kaybedilmesi ardından yas yaşanır. Yasın başında şok etkisi vardır. İlk etapta ne olup bittiği anlaşılmaya çalışılır. Sanki herşey bir rüya ve bir süre uyanılacakmış gibi algılanır.Zaman içinde işin ciddiyeti kavranır. Bu süreçte sıkıntı ve stres artarken eşlik eden en önemli duygu öfkedir. İtham edilen durumun olmadığı taraftarlarca iddia edilebilir. Takımlarını her zaman destekleyen insanlar yine destekleme çabası içinde olurlar. Zaman içinde eğer iddialar doğrulanırsa, kuvvetli deliller ortaya çıkarsa öfke kaybolur yerini derin bir üzüntüye bırakır. Pişmanlıklar ve keşkeler başlar.
Bir süre sonra ise hayat normal akışına dönecektir.

Hemen her taraftar artık güvenleri zedelendiği için bundan sonra izleyecekleri maçları akıllarındaki şike iddialarıyla izleyecektir. Çünkü güvenleri zedelenmiştir bir kere."

Durumu ölüm haline benzeten Psikiyatrist Alper Evrensel, nasıl ölüm halinde kişide yas hali beliriyorsa taraftarda da aynı duygu yaşanıyor ded.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al