TANSİYONUN HEDEFİ 40 YAŞ ÜSTÜ

TANSİYONUN HEDEFİ 40 YAŞ ÜSTÜ

Hürriyet

40 yaş üstü erkeklerin yüzde 42.9'u, kadınların da yüzde 34.5'i tansiyon hastası! 40 yaş üstü kişiler risk altında!

 


Akdeniz Üniversitesi’nde 1000 kişi üzerinde yapılan bir araştırma gösteriyor ki, 40 yaş üstü kişiler risk altında…

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Halk Sağlığı Anabilim Dalı araştırma görevlisi Dr. Hakan Erengin, “Yüksek tansiyonunun en fazla görüldüğü yaş 50 üzeridir. Erkeklerde tansiyon oranın kadınlardan yüzde 8 daha fazladır.Bunun nedeni, erkeklerde obezite oranın kadınlara göre daha yüksek olması olabilir” diye uyarıda bulunuyor.

TEDAVİNİN ÖNEMİ


Araştırmada çıkan önemli sonuçlardan biri de katılımcıların yüzde 30’unun tansiyon hastası olduklarını bilmemeleri. Bilenlerin ise sadece yüzde 51’i hastalığı için tedavi görüyor.

Erengin, eğitim seviyesiyle yüksek tansiyon görülme sıklığı arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu belirterek “Araştırmada eğitim seviyesi arttıkça hipertansiyon görülme olasılığı yüzde 7 oranında düştü” diyor.

Maddi durum kötüleştikçe, hastalık çıkma oranın ve kronik hastalıklara yakalanma oranın yükseldiğini vurgulayan Erengin, “Kronik hastalığı olanlarda hipertansiyon oranı yüzde 35,2'yken, kronik hastalığı olmayanlarda bu oran yüzde 47.5 Bunun sebebi kronik hastalığı olan kişilerin, hipertansiyon yönünden daha iyi takip edilmeleri ve tedavilerini daha düzenli almaları olabilir” diye tedavinin önemine dikkat çekiyor.

TANSİYON RİSKİNİ AZALTMANIN YOLLARI

Hipertansiyon riskini azaltmak için halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Erengin, bu konuya ilişkin şu önerileri sunuyor:

“Ebelerin saha çalışmalarında, erişkinleri tansiyon hakkında bilgilendirmesi ve tansiyonlarını ölçmesi gibi bir uygulamaya başlanabilir. Ayrıca erişkinlere belirli periyotlarla tansiyonlarını ölçtürmeleri önerilip yeni vakaların erken teşhis edilmesi sağlanabilir. Tedavi hakkında yazılı ve sözlü açık talimatlar verilmeli, mümkünse alınacak ilaç sayısını azaltarak tedavi basitleştirilmeli, hastalara ilişkin bilgi ve tedavi planları hastanın eşi veya ailesiyle de paylaşılmalıdır.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Randevu Al