Tansiyon İlaçları

Yeni bir çalışma, belirli tansiyon ilaçlarını kullanan yaşlı yetişkinlerin, yaşlandıkça hafıza becerilerinin daha fazlasını koruyabileceğini öne sürüyor. İşte tansiyon ilaçları hakkında bilinmesi gerekenler...

Tansiyon İlaçları

Araştırmacılar, toksik maddelerin beyne geçmesini engelleyen özelleşmiş hücrelerin bir sınırı olan "kan-beyin bariyerini" geçmesine izin verilen ilaçları alan yaşlı insanlar arasında fayda buldular.

Bu ilaçlar, belirli ACE inhibitörlerini ve anjiyotensin II reseptör blokerlerini (ARB'ler) içerir - iki ana kan basıncı ilacı sınıfı.

TANSİYON NEDENLERİ

Yüksek Tansiyon Nedenleri

- Genetik Miras

- -Ailede yüksek tansiyon hastasının olması Hipertansiyona en sık yol açan etken ailesel yatkınlıktır.

- Tuz tüketimi. Günlük tuz tüketiminin fazla olması da hipertansiyona neden olan önemli etkenlerden biridir. ...

- Böbrek hastalıkları

- Diyabet. ...

- Uyku apnesi. ...

- Endokrin hastalıklar. ...

- Obezite. ...

- Sağlıksız beslenmek.

Yaklaşık 12.900 çalışma hastası arasında, beyne nüfuz eden ilaçları alanlar, kan-beyin bariyerini geçemeyen kan basıncı ilaçları alanlara kıyasla üç yıl içinde daha az hafıza kaybı gösterdi.

Bulgular, kan basıncı ve beyin sağlığı arasındaki bağlantıya başka bir katman ekliyor.

Yüksek tansiyon, bunama için bir risk faktörü olarak kabul edilir ve sıkı kan basıncı kontrolünün, insanlar yaşlandıkça bilişsel bozulma riskini (hafıza ve düşünme becerilerindeki düşüşleri) azalttığına dair kanıtlar vardır. Kıdemli araştırmacı Daniel Nation, beyne nüfuz eden ilaçların kan basıncını düşürmenin ötesinde "ek bir fayda" getirebileceğini öne sürüyor.

Irvine, California Üniversitesi'nde Bellek Bozuklukları ve Nörolojik Bozukluklar Enstitüsü'nde doçent olan Nation, "Bu etkinin kan basıncı kontrolünden bağımsız olduğunu düşünüyorum" dedi.

Hem ACE inhibitörleri hem de ARB'ler, kan basıncının düzenlenmesinde anahtar olan vücudun renin-anjiyotensin sistemine etki eder. Ancak Nation, beynin vücudunkinden ayrı olarak kendi renin-anjiyotensin sistemine sahip olduğunu açıkladı. Araştırmalar, bu sistemin öğrenme ve hafıza ile ilgili olduğunu ve Alzheimer hastalığında "değiştiğini" öne sürüyor.

Nation, kan basıncını düşürmenin beyne faydasını kimsenin küçümsemediğini vurguladı.

SPRINT-MIND adlı bir 2018 araştırması, yüksek tansiyonun "yoğun" kontrolünün, yaşlı yetişkinlerin hafif bilişsel bozulma riskini standart kan basıncı kontrolüne kıyasla %19 oranında azalttığını buldu. Bu, sistolik kan basıncını (bir okumadaki ilk sayı) 120 mm Hg'nin altına almak anlamına geliyordu.

"Soruyoruz, agresif kontrolün ötesinde yapabileceğimiz başka bir şey var mı?" Ulus dedi.

Ekibi, tipik olarak 60'lı veya 70'li yaşlardaki yaşlı yetişkinlerle ilgili daha önce yayınlanmış 14 çalışmanın verilerini bir araya getirdi. Hepsi yüksek tansiyon için bir ACE inhibitörü veya ARB alıyordu. Bazıları kan-beyin bariyerini geçen ilaçlar kullanıyordu: ACE inhibitörleri kaptopril, fosinopril, lisinopril, perindopril, ramipril ve trandolapril veya ARB'ler telmisartan ve kandesartan.

Genel olarak, Nation'ın ekibi, bu ilaçları kullanan hastaların, çapraz olmayan kan basıncı ilaçları kullananlara kıyasla üç yıl boyunca hafıza performansında daha yavaş bir düşüş olduğunu buldu.

Virginia Üniversitesi'nde tıp profesörü olan Dr. Robert Carey, bulguların bazı tansiyon ilaçlarının hafıza kaybını yavaşlatmak için daha iyi olup olmadığı konusunda "son derece önemli" bir soruyu gündeme getirdiğini söyledi. Bu çalışmanın kesin bir cevap vermediğini ancak araştırmalara devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Amerikan Kardiyoloji Koleji/Amerikan Kalp Derneği'nin yüksek tansiyon tedavisine ilişkin yönergelerinin oluşturulmasına yardımcı olan Carey, "Bu, dikkat etmemiz gereken bir şey" dedi.

Büyük bir soru, beyne nüfuz eden ilaçlar kullanan kişilerin nihayetinde demans riskinin daha düşük olup olmadığıdır.

Nation, "Bu kanıtlanmadı" dedi.

Ve bu ilaçlarla çalışan hastalar, hafıza testlerinde mütevazı bir şekilde daha iyi olsa da, aslında başka bir bilişsel beceride daha kötüydü: dikkat. Ulus, bunun sürpriz bir bulgu olduğunu söyledi. Ancak, hafıza performansının aksine, dikkatin stres ve ruh hali gibi şeyler tarafından yönlendirilebileceğini belirtti.

Carey şimdilik, çeşitli ilaçlar, diyet değişiklikleri, egzersiz ve sigarayı bırakmak dahil olmak üzere yüksek tansiyonu "herhangi bir yolla" kontrol altına almanın önemini vurguladı. Carey, "Kan basıncı kontrolünün bilişte önemli olduğu açık görünüyor" dedi.

Doktorlar yüksek tansiyon ilacı reçete ettiğinde, ilacın beyne geçip geçmediğini düşünmediklerini ve muhtemelen bilmediklerini kaydetti. Ancak Nation, yine de bir ACE inhibitörü veya ARB reçete ediliyorsa, bunu dikkate alabileceklerini söyledi.

Hastalar zaten beyne geçmeyen bir ACE inhibitörü veya ARB alıyorsa, ilgileniyorlarsa doktorlarıyla bir geçiş hakkında konuşabileceklerini söyledi. Çalışma, ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsü ve Alzheimer Derneği tarafından finanse edildi. Araştırmacılar herhangi bir finansal çıkar çatışması bildirmiyor.

Kaynaklar: WEBMD, Daniel A. Nation, PhD, doçent, psikolojik bilimler, Hafıza Bozuklukları ve Nörolojik Bozukluklar Enstitüsü, California Üniversitesi, Irvine; Robert M. Carey, MD, profesör, tıp, Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi, Charlottesville, Va. ve başkan yardımcısı, yazma grubu, 2017 ACC/AHA Hipertansiyon Yönergeleri

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alınan gıdalardaki iyot eksikliğinin veya emilimin bozulmasının guatra yol açabileceğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, guatrı
  • Fazla şeker tüketimi hangi vücut tipinde olursanız olun çok fazla kalori almanıza neden olur. Fazla şeker, sizi gün içinde fazla yemeye daha yatkın h
  • Bakteriyel, viral ya da fungal enfeksiyonların iltihaplanmayı tetiklemesi sonucu ortaya çıkan savunma sistemi yanıtı, vücuttaki organların hasar görme
  • “Akciğer dokusunun iltihaplanması” olarak tanımlanan zatürrenin özellikle bağışıklık sistemi yetersiz, kanser ve kanser tedavisi gören hastalarda, vüc
  • Lenf bezleri bağışıklık sistemimizin yapı taşları gibidir. Vücudumuzun enfeksiyonlara karşı dirençli olmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Lenf bezleri
  • Guatr nedir; Guatr Belirtileri Nelerdir; Guatr, tiroid bezinizin büyümesidir. Boynunuzun ön tarafında, Adem elmasının hemen altında bulunan bezdir. T
  • Randevu Al