TAKINTI SIRASI ÇOCUKLARDA

TAKINTI SIRASI ÇOCUKLARDA

Hürriyet Aile


Çocuklar oynadıkları oyuncak ya da daima giymekten keyif aldıkları kıyafetlerinden vazgeçemezler.

 

Tıpkı yetişkinlerin aynı koltuğa oturup televizyon seyretmekten, aynı klasik müzikleri dinlemekten, aynı mutfak örtüsünü kullanmaktan, aynı fincandan çay-kahve içmekten vazgeçemedikleri gibi…

Çocukların belirli bir kıyafeti sürekli giymelerini, aynı tabaktan yemek yemelerini, uyumadan önce aynı öyküyü sürekli dinlemelerini, bazı eşya ya da oyuncaklara karşı olan tutku ya da takıntılarını ciddiye alıp almamak her zaman aileleri tereddütte bırakır.

Çocuğun bu tür davranışları aslında dinginlik ve huzur arayışlarının bir yansıması olabilir. Takıntılı davranışlar çok masum bir isteğin sonucu olabileceği gibi obsesif bir düşüncenin sonucu olarak da ortaya çıkabilir.

HAZ GÖSTERGESİ

Eğer bir çocuk aynı oyuncakla oynamak, aynı kıyafeti giymek, aynı tabağı kullanmak, aynı öyküyü dinlemek, aynı filmi izlemek istiyorsa bu davranışları, bunlardan haz aldığının göstergesi olarak kabul etmek gerekir. Bu haz almanın altında hemen bir hastalık aramak her zaman doğru değildir.

VAZGEÇİRMEK İÇİN ZORLAMAYIN

Söz konusu tekrarlayıcı davranışları değiştirmek amaçlı girişimleri nerdeyse her anne dener. Cevap alınan her girişim olumlu sonuç olarak görülmelidir. Unutmamak gerekir ki, inatlaşma sergilenmeye başlandığında inatlaşan taraflardan karlı çıkan olmayacaktır.

İnatlaşma yerine hangi gerekçelerle ısrarcı tutumu değiştirmek istediğini anne açık ve net sözlerle çocuğa anlatmalıdır. Olası değişiklikleri ve değişiklik işaretlerini sevinçle karşıladığını ifade etmelidir.

ÇOCUK KENDİNE ZARAR VERMEYE BAŞLADIYSA

Takıntılı davranışlar, ruhsal hastalıklar yelpazesinde yer alan birden çok hastalığın belirtileri arasında olabilir. Takıntılı davranış öncelikle çocuğa ve çevresine zarar verici olmaya başlamış ise yardım almayı düşünmek gerekir. Takıntılı davranış nedeniyle zarar görme değişik boyutlarda ortaya çıkabilir.

Takıntılı davranış obsesif bir düşüncenin sonucu ortaya çıkabileceği gibi çok masum bir isteğin sonucu da olabilir. Ayrımı yapmak kimi durumlarda çok zordur. Bu yüzden bu gibi durumlarda bir uzmandan yardım almak ve sorunun kökenini anlamak gerekir.
 

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Temel belirtisi takıntı olan tek hastalık obsesif kompülsif bozukluk değildir. Kişinin takıntılı olduğu başka hastalıklar da vardır.
  • Diş hekimi korkusu, yaşlanma korkusu, dokunmaktan hoşlanmama, kişinin ağzına fıstık ezmesi yapışma korkusu… İşte en ilginç fobiler..
  • Çocuklarda görülen tik ve takıntılar çocukların sosyal gelişimlerini olumsuz etkiliyor.
  • Tikler yer değiştirebiliyor! Göz kırpma, baş sallama, omuz silkme gibi tikler, çocuğun hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Dikkat! Tikler zamanla başka
  • Hiçbir amaca yönelik olmayan, tamamen istem dışı ses ya da hareketlerin tekrar edilmesi tik olarak nitelendiriliyor.
  • Çocuklarda sık sık görülmeye başlanan istem dışı, tekrarlayıcı, amaca yönelik olmayan, fakat baskılanabilen burun çekme, göz kırpma, boğaz temizleme g
  • Randevu Al