TACİZ GÜVENİ ZEDELİYOR

TACİZ GÜVENİ ZEDELİYOR

Şaban ÖZDEMİR (NPGRUP)

Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınan ve taciz iddialarıyla gündeme gelen Odatv muhabiri İklim Bayraktar'ın gündeme getirdiği taciz iddiaları, Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi haline geldi.

 


Toplumun her kesiminin dikkat kesildiği tartışmalara ilişkin psikiyatristlerden de çarpıcı değerlendirmeler geliyor. Bunlardan en çarpıcısını NPİSTANBUL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaptı. Tarhan Bayraktar için; "Açıklamalarda çelişki var, güven vermiyor, yemek tarifi anlatır gibi olayı anlatıyor" dedi.

İddiaların toplum üzerindeki etkilerini değerlendiren Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi uzman psikologlarından Zehra Erol ise iddialarla toplumda güven duygusunun zedelendiğini söyledi. Erol yaptığı açıklamada;

"Böyle bir olayın dikkati çeken iki boyutu var.

Birinci boyut güven duyulan, söyledikleri ilgiyle dinlenen insanlar için önemli kişilerle ilgili ortaya atılan iddialar. Bu iddialarla birlikte toplumun güven duygusunun zedelenmesi söz konusu. Birbirinden farklı ifadeler, insanların kafasında soru işaretine neden olmakta ne doğru ne yanlış karışmaktadır. Bu da "insanlara güven duymak zor" mesajını direkt ve dolaylı olarak verdiği anlamına gelmektedir.

Diğer yanı ise sözlü taciz aslında çok sık gündeme gelmese de toplumumuzda oldukça fazla görülen bir durum.  Cinsel taciz ve fiziksel şiddet en fazla gündeme gelen konular ancak sözel tacizde kişiye ciddi zarar veren bir durumdur. Sözlü taciz direk olabildiği gibi sözlerin arkasında da gizlidir. Hakaret gibi direkt olabilir, ama sözlerle karşı tarafı zorlayarak istediğini elde etme, karşısındakini yönetme şeklinde de olabilir. 

Tacizde bulunan kişi istediğini elde ederken karşısındaki ne hisseder, ne yaşar önemsemez. Sözel tacizde söylenen sözün içeriği olayı taciz boyutuna taşıdığı gibi yoğunluğu da oldukça önemlidir. Bu durumu yaşayan kişilerde olayın tekrar hatırlanması, sıkıntı hissi, olayı kabullenmekte zorlanma görülür." Dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al