Susam Sokağı'na otizmli kukla Julia geliyor

Dünyanın dört bir yanında çocukların severek izlediği Susam Sokağı'na otizmi olan karakter Julia geliyor.

Susam Sokağı'na otizmli kukla Julia geliyor

Minik Kuş, Kurabiye Canavarı, Kırpık, Edi ve Büdü gibi çok sayıda neslin izleyerek büyüdüğü Susam Sokağı'na turuncu saçlı küçük bir kız çocuğu olan Julia Nisan ayında katılacak.

Dijital ve basılı öykü kitaplarında yer alan Julia, bundan sonra televizyondaki programda da geniş bir yer kaplayacak.

Son yıllarda otizmin çocuklarda görülme oranının yükseldiği kaydediliyor. ABD'de her 68 çocuktan birine otizm teşhisi konuluyor.

Susam Sokağı'nın yapımcıları ise genç izleyicilere otizmi anlatmak için Julia karakterinin etkili olacağını düşünüyor.

Programın yazarlarından Christine Ferraro, CBS'te yayınlanan 60 Dakika adlı programda, "Başlangıçtaki tartışma bunu nasıl yapacağımız konusundaydı. 'Bunu nasıl yaparız? Otizmle ilgili nasıl konuşabiliriz?' Bunu yapmak kolay değil çünkü otizmi olan herkes bunu farklı bir şekilde tecrübe ediyor" açıklamasında bulundu.

Programda Minik Kuş'la tanıştığında Julia onu görmezden geliyor.

Kafası karışan Minik Kuş, Julia'nın onu sevmediğini düşünürken diğer kuklalar, "Sadece bazı şeyleri farklı yapıyor" cümlesini kullanıyor.

Çocuklar bir oyun oynamaya başladığında ise Julia heyecanla hoplayıp zıplıyor. Diğer çocuklar Julia'yı dışlamak yerine hoplanıp zıplanan başka bir oyun oynamaya başlıyor.

'SADECE JULİA'

Böyle bir karakterin programa dahil edilmesinin büyük bir adım olduğunu söyleyen Gordon, çocukların televizyonda izledikten sonra otistik sınıf arkadaşlarına korkmadan yaklaşacağını düşünüyor.

Yazar Ferraro'nun dileği ise ileride Julia'nın otizmi olan bir karakter olarak değil, 'sadece Julia' olarak tanınmasını diliyor.

BBC TÜRKÇE

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Otizm spektrum bozukluğu hastalığı, 12 – 18 ay öncesinde daha sık görülürken 18-24 aya kadar normal gelişim, sonrasında gerileme ve beceri düzeylerind
  • Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu kimlerde görülür, tedavisi nasıldır. Asperger sendromu diğer insanlarla etkileşimi oldukça zorlaştıran gel
  • Otizm nedir kısa ve öz olarak nedeni tam bilinmese de, bazı bilim adamları genetik olduğunu düşünmektedir. Peki Otizm hastalığının tedavisi var mıdır?
  • Günümüzde yaygın olarak karşılaşılan Otizm Spektrum Bozukluğunda Otizmde 4 önemli risk faktörü var! İleri baba yaşı risklerden biri…
  • Aşılar otizme neden olmaz! Aşı yaptırmamak çok ciddi bir çocuk ihmalidir.
  • Kontrolsüz teknoloji kullanımının çocuğun gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun öğrenilm
  • Randevu Al