SÜRÜCÜ KENDİNİ SÜPER SANIYOR

SÜRÜCÜ KENDİNİ SÜPER SANIYOR
Paylaş:

REUTERS

Sürücülerin çoğu direksiyona geçtiklerinde kendilerinin diğer sürücülerden daha  iyi olduklarını düşünüyor.

Ottawa Üniversitesi'nden psikologlar, deneklerden, kötü hava, sert fren  ve yoğun trafikte hızlı otomobil kullanmak gibi farklı araç kullanma  koşullarındaki maharetlerini değerlendirmelerini istediler.

Araştırmacılar ayrıca sürücülere, "Sizinle aynı cinsiyetten ortalama  (sıradan) bir sürücüyle kıyaslandığında, nasıl bir kaza yapardınız?" sorusunu  yönelttiler.

Kadın, erkek, genç, yaşlı tüm sürücüler kendilerine "ortalama sürücü"  üzerinde not verirken, bu oran sıradan sürücü 65 yaşın üzerindeyse daha da  arttı.

Orta yaşlı erkeklerin kendilerine aynı yaştaki sürücülerden "daha  yüksek", daha genç ve daha yaşlı sürücülerden "çok daha yüksek" not vermesi  dikkati çekti.

65 ve daha yaşlı olanlar da, kendilerini aynı yaştaki sürücülerle mukayese ettiklerinde daha iyi sürücü olduklarını belirttiler.

Accident Analysis and Prevention adlı dergide yayınlanan araştırmanın  başında yer alan Sylvain Gagnon, bu kadar özgüven ve cesaretin bencilliğe  yaradığını belirterek, bunun tehlikeli sonuçlara ve trafik kazalarına yol  açabileceği uyarısında bulundu.

Psikolog Gagnon, "Eğer daha iyi sürücü olduğunuzu düşünüyorsanız, belki de direksiyona geçtiğinizde farklı davranmaya başlıyor ve vermeniz gereken  dikkati vermiyorsunuzdur. Bu da özellikle genç erkeklerin yollarda neden diğer  sürücülerden daha fazla kaza yaptıklarını açıklayabilir" dedi.

Kanadalı araştırmacılar, sürücülerin kendi risklerini ve yeterliklerini ciddiye almamalarının, onları trafikte daha dikkatsiz yapabileceği uyarısında  bulundular.