Deprem Travma Psikolojisi

SÜREKLİ BAŞARILI ANNE OLMAYIN

SÜREKLİ BAŞARILI ANNE OLMAYIN

Mother&Baby / Buket Cengizalp

Çocuğumu nasıl yetiştirmeliyim, onu nasıl dört dörtlük yapabilirim diye düşünen anneler dikkat! Zarar verebilirsiniz.

Yeni anneler eskiye kıyasla yoğun bir bilimsel bombardıman altında. "Çocuğu taşırken yüzü kendinemi baksın, dışarıyamı baksın? Neyle beslenirse kalp hastası olmaz? Hangi oyunları oynarsa zekâsı gelişir" gibi... Bu bombardıman altında bazı anneler, daha kendi dilini konuşamayan çocuklarına yabancı dil öğretme çabasına giriyor.

Hatta tuvalet eğitiminden önce müzik eğitimine başlayanlar bile var. İstanbul Bilgi Üniversitesi’den Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç, "Bu durumanne-çocuk ilişkisinin duygusal boyutlarının unutulmasına neden oluyor" diyor. Kılıç, anneler üzerinde toplum baskısının giderek arttığını söylüyor. Prof. Kılıç, annelerin çocukları için bir şeyleri eksik ya da yanlış yapmaktan dolayı korktuğuna dikkat çekiyor ve ekliyor:

GELECEĞİ DÜŞÜNÜRKEN ŞİMDİKİ ZAMAN KAÇIYOR

"Bütün bu baskıların sonucunda, daha çok da şehirde yaşayan anneler sanki çocuklarıyla ilişkilerindeki her anı puanlayan bir dış sistem varmış gibi hissetmeye başladılar. Çalışan annelerin birçoğu, günlerini 'çocuk zekâ gelişimi için oynaması gerekli olan bütün oyunları oynadımı oynamadımı?' diye hesaplayarak geçirir hale geldi. Bu derece çocuğun geleceğine odaklanmış bir bakış açısı şimdiki zamanın kaçmasına; anne çocuk ilişkisinin duygusal ilişki boyutunun unutulmasına neden oluyor. Anne-çocuk ilişkisinin doğallığı bozuluyor."

ANNELER DE HATA YAPAR, KORKMAYIN

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç, annelerin hata yapmaktan korkmaması gerektiğini söylüyor. Kılıç, annelere şu tavsiyelerde bulunuyor:

"Anneler çocuklarını yetiştirirken hata yapma korkusuyla ilişkilerinin keyfini çıkaramaz hale geldi. Anne çocuğunun geleceğini düşündüğü için her şeyi mükemmel yapmaya çalışıyor. Bu da anne ve çocuk arasındaki ilişkinin rahatlığının bozulmasına ve gerilmesine yol açıyor. Oysa anne-çocuk ilişkisinin en önemli yönü ilişkideki güven hissi, şefkat, paylaşım, birlikte olmaktan mutlu olma... Bu duygu bozulduğunda hem anneler hem çocuklar kaybeder. Şunu unutmayın; en başarılı, en mutlu ya da en güvenli, en sağlıklı erişkinler genellikle en başarılı annelerin çocukları değil!"

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al