ŞÜPHECİ AİLE İZ PEŞİNDE

ŞÜPHECİ AİLE İZ PEŞİNDE

A.A

Uyuşturucu yaşının düştüğü Türkiye'de, aileler çocuklarının durumunu öğrenmek dedektif tutuyor.

 


Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'ne (AMATEM) başvurularda alt  yaş sınırının 10'a kadar düşmesi karşısında çocuklarından endişe duyan ailelerin  sayısı hızla artıyor.

Uyuşturucu maddeye başlamada arkadaş çevresinin etkisini göz önünde  bulunduran anne ve babalar, günlük yaşamında sıra dışı değişiklikler  gözlemledikleri çocuklarının özel yaşamını mercek altına almak için dedektiflerin  kapısını çalmaya başladı.

“İzmir Dedektiflik” şirketinin sahibi özel dedektif Bilal Kartal, gün geçtikçe daha fazla ebeveynin çocuklarının  uyuşturucu madde kullandığı şüphesiyle kendilerine başvurduğunu belirtti.

Ailelerin, bu şüpheleriyle ilgili çocuklarıyla karşı karşıya gelmekten  çekindiğini ifade eden Kartal, şunları söyledi:

“Bir şüphe varsa, normal düzen bozulduysa, burada bir etken var. Bu  etkenin araştırılması gerekiyor. Çocuk aşk yaşayabilir, uyuşturucunun pençesine  düşmüştür, okul dışındakilerle arkadaşlık yapmıştır, okula gitmek istemez,  ergenlikte psikolojik bunalıma girmiştir. Biz aileyi dinliyoruz,  psikologlarımızla konuyu tartışıyoruz. Tehlikeli durum hissediyorsak, sabah evden  çıkıp akşam dönene kadar çocuğun takibini yapıyoruz.”

Kartal, her eğitim yılının başlamasıyla birlikte çocuk takibiyle ilgili  başvuruların yoğunluk kazandığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bunda en önemli etken, okullar açıldığında yeni arkadaşlıkların  başlaması. Özellikle okul dışı arkadaşlıklar, öğrenciyi okuldan  uzaklaştırabiliyor. Öğrenci ile veli arasında çatışma başlıyor. Harçlığı  yetmiyor, derslerinde düşüş yaşanıyor, aileye karşı saygısızlık hareketleri  çoğalıyor, çocuk anne ve babasından cebinden para çalıyor, veli de işin içinden  çıkamayınca bize geliyor. Biz, çocuğun okuldan çıktıktan sonra nereye gittiğini,  kimlerle görüştüğünü, neler yaptığını tespit ediyoruz. Uyuşturucu alma durumu  varsa ailesine bilgi veriyoruz. Ne yazık ki bizden yardım isteyen 10 aileden  7'sinin şüphesi doğru çıkıyor. Aileler, uyuşturucu kullandığını öğrendikleri  çocuklarını tedavi ettirme yoluna gidiyorlar.”
        
AİLE BİRLİKLERİ DE BAŞVURUYOR
        
Bilal Kartal, aileler dışında özel okul yönetimleri ve devlet okullarının  aile birliklerinin de öğrenci takibi için kendilerine başvurduğunu belirterek,  “Okulların farklı birimlerine, kendi elemanlarımızı yerleştiriyoruz. Okula  sigara ve alkol sokan, tuvaletlerde sigara içen, okulda uyuşturucu kullanan  çocukları tespit ediyoruz. Okul dışı çeteler de var. Öğrencilerden haraç isteyen,  tartaklayan bu gibi oluşumlarla mücadele ediyoruz” dedi.

Çocukların haptan esrara geçtiğine, maddi imkanı olan ailelerin  çocuklarının da kokaine yönelebildiğine değinen Kartal, görüntüledikleri  uyuşturucu satıcılarıyla ilgili bilgileri hemen Narkotik Büro Amirliğine  ilettiklerini, böylece uyuşturucu satıcılarının yakalandığını sözlerine ekledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al