ŞÜPHECİ AİLE İZ PEŞİNDE

ŞÜPHECİ AİLE İZ PEŞİNDE

A.A

Uyuşturucu yaşının düştüğü Türkiye'de, aileler çocuklarının durumunu öğrenmek dedektif tutuyor.

 


Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'ne (AMATEM) başvurularda alt  yaş sınırının 10'a kadar düşmesi karşısında çocuklarından endişe duyan ailelerin  sayısı hızla artıyor.

Uyuşturucu maddeye başlamada arkadaş çevresinin etkisini göz önünde  bulunduran anne ve babalar, günlük yaşamında sıra dışı değişiklikler  gözlemledikleri çocuklarının özel yaşamını mercek altına almak için dedektiflerin  kapısını çalmaya başladı.

“İzmir Dedektiflik” şirketinin sahibi özel dedektif Bilal Kartal, gün geçtikçe daha fazla ebeveynin çocuklarının  uyuşturucu madde kullandığı şüphesiyle kendilerine başvurduğunu belirtti.

Ailelerin, bu şüpheleriyle ilgili çocuklarıyla karşı karşıya gelmekten  çekindiğini ifade eden Kartal, şunları söyledi:

“Bir şüphe varsa, normal düzen bozulduysa, burada bir etken var. Bu  etkenin araştırılması gerekiyor. Çocuk aşk yaşayabilir, uyuşturucunun pençesine  düşmüştür, okul dışındakilerle arkadaşlık yapmıştır, okula gitmek istemez,  ergenlikte psikolojik bunalıma girmiştir. Biz aileyi dinliyoruz,  psikologlarımızla konuyu tartışıyoruz. Tehlikeli durum hissediyorsak, sabah evden  çıkıp akşam dönene kadar çocuğun takibini yapıyoruz.”

Kartal, her eğitim yılının başlamasıyla birlikte çocuk takibiyle ilgili  başvuruların yoğunluk kazandığını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bunda en önemli etken, okullar açıldığında yeni arkadaşlıkların  başlaması. Özellikle okul dışı arkadaşlıklar, öğrenciyi okuldan  uzaklaştırabiliyor. Öğrenci ile veli arasında çatışma başlıyor. Harçlığı  yetmiyor, derslerinde düşüş yaşanıyor, aileye karşı saygısızlık hareketleri  çoğalıyor, çocuk anne ve babasından cebinden para çalıyor, veli de işin içinden  çıkamayınca bize geliyor. Biz, çocuğun okuldan çıktıktan sonra nereye gittiğini,  kimlerle görüştüğünü, neler yaptığını tespit ediyoruz. Uyuşturucu alma durumu  varsa ailesine bilgi veriyoruz. Ne yazık ki bizden yardım isteyen 10 aileden  7'sinin şüphesi doğru çıkıyor. Aileler, uyuşturucu kullandığını öğrendikleri  çocuklarını tedavi ettirme yoluna gidiyorlar.”
        
AİLE BİRLİKLERİ DE BAŞVURUYOR
        
Bilal Kartal, aileler dışında özel okul yönetimleri ve devlet okullarının  aile birliklerinin de öğrenci takibi için kendilerine başvurduğunu belirterek,  “Okulların farklı birimlerine, kendi elemanlarımızı yerleştiriyoruz. Okula  sigara ve alkol sokan, tuvaletlerde sigara içen, okulda uyuşturucu kullanan  çocukları tespit ediyoruz. Okul dışı çeteler de var. Öğrencilerden haraç isteyen,  tartaklayan bu gibi oluşumlarla mücadele ediyoruz” dedi.

Çocukların haptan esrara geçtiğine, maddi imkanı olan ailelerin  çocuklarının da kokaine yönelebildiğine değinen Kartal, görüntüledikleri  uyuşturucu satıcılarıyla ilgili bilgileri hemen Narkotik Büro Amirliğine  ilettiklerini, böylece uyuşturucu satıcılarının yakalandığını sözlerine ekledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al