SÜNNET NASIL ETKİLİYOR

SÜNNET NASIL ETKİLİYOR
Paylaş:

NTV

Uzmanlar: Sünnet erkekleri birçok hastalıktan koruyor ve hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor.

 

 
Penisin baş kısmını kapatan ve prepisyum olarak bilinen derinin cerrahi yöntemlerle kesilerek çıkarılması işlemi 'sünnet' olarak tanımlanıyor.

Bunun ABD'de en sık uygulanan pediatrik cerrahi işlemi olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedreddin Seçkin, dünyada bulunan erkek nüfusunun yaklaşık altıda birin sünnetli olduğunu ifade etti. Sünnet yaptırmadan önce, bir ürolog muayenesinden geçmek gerektiğini anlatan Seçkin, çocuğun muayene sırasında ürologla kuracağı diyalogun çok önemli olduğunu vurguladı.

Seçkin, sevgi ve hoşgörü ile çocuğun bir yandan bilgilendirilirken, bir yandan da muayene edilebileceğini dile getirerek, ürolojik muayene ile çocuğun o ana kadar fark edilmemiş sorunlarının da belirlenebileceğini söyledi.

Sünnet öncesinde, ailenin çocuğu bu sürece hazırlamasının da önemine değinen Seçkin, ailenin bu hazırlığı tamamlayarak hekime başvurduğunda ürolog ile çocuk arasındaki diyalog ve sonrasında uygulanacak sünnet işleminin çok daha kolay olduğunu ifade etti.

Genel kabul gören görüşün sünnetin, çocuk 2 yaş altında veya 6 yaş üzerindeyken yapılması yönünde olduğunu dile getiren Seçkin, ''İki yaş altı çocukların gerek ağrı kontrolü ve gerekse sünnet sonrası bakımı nispeten daha kolay olmaktadır. 3-6 yaş arası çocuklarda özellikle psikolojik travma oluşturacağı endişesi ile sünnet önerilmemektedir'' diye konuştu.