Suçlu sayısında patlama yaşanıyor

Üsküdar Üniversitesi Şiddet Araştırmaları Merkezi (ŞİDAM) tarafından yapılan “Türkiye’nin Suç Haritası” araştırmasına göre Türkiye’deki suçlu sayısı her geçen gün artıyor.

Suçlu sayısında patlama yaşanıyor

Üsküdar Üniversitesi Şiddet Araştırmaları Merkezi (ŞİDAM) tarafından yapılan “Türkiye’nin Suç Haritası” araştırmasına göre Türkiye’deki suçlu sayısı her geçen gün artıyor.

3Özellikle Türkiye ortalamasının üzerinde bulunan Marmara Bölgesi’ndeki artışlar alarm veriyor. Bunlar arasında şahsa yönelik şiddet, mala karşı şiddet, cinsel suçlar, madde bağımlılığı ve aile içi şiddet ilk sırada yer alıyor. Türkiye genelinde son iki yılda tüm suçlardaki artış oranı yüzde 8,35 iken,  bu oran Tekirdağ’da yüzde 32, Edirne’de yüzde 31, Kırklareli’nde yüzde 25’e ulaşıyor. ademsolak ŞİDAM Müdürü Adem Solak tarafından yürütülen “Türkiye’nin Suç Haritası” araştırmasında Marmara Bölgesi’nin suç haritası çıkarıldı. UYAP   Ulusal Yargı Ağı Projesi) ve TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerinin kullanıldığı araştırmada bölgedeki suç artış oranı, yetişkinlerin suç oranı, çocukların suça karışma düzeyi, faili meçhul olaylar mercek altına alındı.

 Suç olaylarında ciddi artış var

Marmara’nın suç haritasında en dikkat çeken nokta son iki yılda bölgedeki 11 ilin tamamında suç sayısında artış yaşanması. Türkiye’de 2010 yılında 3 milyon 32 bin olan suç sayısı yüzde 8,35 artarak 2012’de 3 milyon 285 bine ulaştı. İstanbul hariç bölgedeki tüm illerdeki suç oranı Türkiye ortalamasının üzerinde bulunuyor. Ancak bu İstanbul’da suç sayısının düşük olduğu anlamına gelmiyor.  2010’da 618 bin adli vakanın yaşandığı İstanbul’da iki yıl sonra bu rakam 651 bine ulaşıyor.

İllerin risk haritaları çıkarılacak

Marmara Bölgesi’nin ardından bu araştırma ile Türkiye’de bulunan tüm bölgelerin ve illerin risk haritası çıkarılacak. Bu amaçla Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’da 40 bin lise öğrencisi ile yapılan şiddet anketi sonucunda bu illerin risk haritasının yapılması planlanıyor. Solak, “Böylece Marmara Bölgesi’ndeki suçun aile ile ilgili nedenleri, sokakla bağlantıları, eğitim sistemi ve uygulamaları ile ilgili nedenleri, internet ve medya ile ilgili bağlantıları hakkında konuşabileceğiz.” diye ifade ediyor. Marmara Bölgesi’nin illere göre şiddet haritasının 1 ay içinde bitirilmesi öngörülüyor. Bununla birlikte Solak, “Bu çalışmadan sonra Marmara Bölgesi’nde suçların neden arttığını söyleyebileceğiz.” diye belirtiyor. 2 1 1
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Hayattan keyif almanın ve sahip olduklarımıza minnettar olmanın 14 yolu.
  • Randevu Al