SU İÇSEM YARIYORUN HORMON MEKANİZMASI BULUNDU!

SU İÇSEM YARIYORUN HORMON MEKANİZMASI BULUNDU!

Obezite üzerine yapılan bir araştırmada, stresin vücutta NPY adı verilen bir hormonun salgısını artırdığını, bu hormonun da, kişi bir şey yemese bile, vücutta yağları tehlikeli biçimde artırdığını ortaya koydu. Bilim adamları, NPY hormonunu manipüle ederek özellikle bel ve kalçada biriken yağları yok etmeyi amaçlıyorlar.

ABD’nin Georgetown Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, stresin obezite üzerindeki etkisi ortaya çıkarıldı. Araştırmacılar, "stresin bazı hormonları tetikleyerek obeziteye yol açtığını" tespit ettiler.

Laboratuvarda hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, stresli durumlarda ve "yüksek yağ-yüksek şeker"li beslenme rejimlerinde "Neuropeptide Y" (NPY) adlı hormonun salgılandığını ortaya çıkardı. NPY hormonu, "sinirsel mesajları" aktaran sistemin bir parçasıydı ve bel bölgesinde yağlanmaya yol açıyordu. Nature Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre bilim adamları, bu hormonun seviyesiyle oynayarak bel ve kalçadaki bölgesel yağların eritilebileceğini düşünüyor.

Araştırmayı yöneten Dr. Zofia Zukowska, "Biz bu yöntemle ağır obezite vakalarına değil, vücudun şeklini bozan cep yağlarına müdahale edilebileceğini düşünüyoruz. Fare deneylerinde, NPY’nin bazı vücut yağlarını diğerlerinden daha tehlikeli şekilde yapılandırdığını fark ettik. Şimdi bu hormonu kontrol altına aldığımız takdirde obezitenin, kalp hastalığı ve diyabet gibi tehlikeli yan etkilerini azaltabiliriz" dedi.

Bel bölgesindeki yağların eritilmesi, koroner rahatsızlıklar kadar, estetik açısından da önem taşıyor. Bu buluş estetik cerrahi alanına da aktarılabilecek. Bazı cerrahlar yağları çözmek için "Lipodissolve" gibi onaylanmamış kimyasalları kullanıyor. Bu yeni buluş sayesinde daha güvenli yağ çözücüler geliştirilebilecek.

Dr. Zofia Zukowska, NPY’nin estetik cerrahlar için yeni bir alet haline gelebileceğini belirtti.

KAYNAK:
//www.hurriyet.com.tr/

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al