Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hareketin azalması veya ilaç kullanımı gibi nedenlerle alınan kilolar bir süre sonra kişileri diyet listelerini araştırmaya itiyor.Birçok kişi tarafından denenmiş ve hedeflenen sonuca ulaşmaya yardımcı olan birden fazla diyet listesini İnternette bulmak mümkün.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Özellikle kısa sürede fazla kilo vermeyi vaat eden diyetler en çok ilgi gören diyetlerdir. Su diyeti de 7 günde 7 kilo yağ yakmayı vaat eden popüler diyetler arasında yer alır.

Obezitenin insan sağlığı için büyük bir tehlike olduğu düşünülürse diyet ile kilo vermek veya mevcut kiloyu korumaya çalışmak elbette faydalıdır. Fakat her diyetin herkese uygun olmadığı gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Diyet listelerini doktor kontrolü olmaksızın uygulamak genel sağlığı riske atabilir.

Hızlı bir şekilde kilo vermek veya herhangi bir etkinlik için acil kilo vermek isteyen kişilerin sık sık uyguladığı diyetler arasında yer alan su diyeti özellikle sağlık sorunları olan kişilerin doktora danışarak yapması gereken bir diyettir. İnternette birçok forumda ve platformda su diyeti ile kısa sürede kilo veren kişilerin yorumları bu diyetin ilgi görmesini sağlayan faktörlerdendir.

Kalori yakımını hızlandırarak vücutta adeta detoks etkisi yaratan su diyeti, günde en az 2 litre su ya da sıvı tüketimine dayanıyor. Detoks etkisi yaratan diyetlerin belirtilen süreden daha uzun yapılmaması gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Su genel olarak tokluk hissi verir. Fakat su diyeti yaparken kan basıncının düşmesini engellemek için besin değeri ve sıvı içeriği yüksek olan gıdaların öğünlere eklenmesi çok önemlidir. Bu yüzden hem su oranı hem de lif oranı yüksek olan taze meyveler diyet listesine eklenmelidir.Metabolizmanın çalışmasını sağlamak ve enerji dolu başlangıç için su diyetinde güne 1 bardak ılık limonlu su ile başlanır. Limonun içeriğinde bulunan yüksek miktardaki C vitamini hücrelerin serbest radikallerden korunmasına ve kalp damar hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Bunun yanı sıra limonda bulunan polifenol antioksidanları vücuttaki leptin hormonunun üretimini dengelediği için açlık dürtüsünün baskılanmasında da etkilidir. Limonlu su ile yapılan başlangıcın ardından vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri alabilmek için ana ve ara öğünlerde taze meyveler veya taze meyvelerden elde edilen meyve suları tüketilebilir.

Su diyetinde 1 günlük örnek beslenme listesi aşağıdaki gibidir.

Kahvaltı
● Yulaf ezmesi ve 6 çilek
● 1 bardak portakal suyu

Ara Öğün
● Papatya ve taze zencefille demlenmiş 1 bardak bitki çayı

Öğle Yemeği
● 2 bardak su
● Bir kase Akdeniz salatası
● 2 kase sebze çorbası

1. Ara Öğün
● 1 fincan yeşil çay
● 3 adet ceviz içi

2. Ara Öğün
● 1 adet elma
● 2 dilim taze ananas

3. Ara Öğün
● 1 bardak su
● Yağsız peynirle hazırlanmış yeşillikli salata

Akşam Yemeği
● 2 bardak su
● 1 porsiyon haşlanmış taze mevsim sebzesi
● 2 kase çorba
● 1 kase yoğurt (mümkünse ev yoğurdu)

Ara Öğün
● 1 adet şeftali
● 1 bardak su
● 15 adet üzüm

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti, gün boyunca bol bol su ve sıvı tüketimine dayanan, katı formlu gıdalara pek fazla yer vermeyen bir diyettir. Ortaya çıkış tarihi veya önerildiği zamanla ilgili spekülasyonlar olsa da su diyeti bir teoriye dayanıyor. İnsan biyolojisinden elde edilen bilgilere dayanan bu teori ve bununla ilgili yapılan araştırmaların sonucuna göre suyun soğuk içilmesi durumunda insan vücudunun sıcaklığına denk getirilmesi için ekstra kalori yakılması gerekiyor. Bu durum kilo vermeyi hızlandırarak kolaylaştırıyor.Günün yoğun temposu genellikle vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarının alınmamasına ve dolayısıyla su tüketiminin geride kalmasına neden oluyor. Su diyeti ile aslında vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarının alınması böbreklerin daha fazla çalışmasına ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Toksinlerin vücuttan atılması kan basıncını dengeler, vücut sıcaklığını ayarlar, eklemleri ve omurgayı korur.

Su Diyetinin Zararları Nelerdir?

Kısa sürede hatırı sayılır derecede kilo verdirmeyi vaat eden su diyetini yaparken dikkatli olmak gerekir. Çünkü genel itibariyle faydalı olan bir şeyin aşırı miktarda tüketilmesi zararlıdır. Buna su da dahildir. Bazı uzmanlar su diyetinin zararlı olduğu konusunda hemfikirdir. Sağlıklı insanların bile doktor kontrolünde diyet yapması önerilirken sıvı tüketimi yoğunluklu su diyetinin doktor kontrolü dışında ve uzun süre yapılmaması tavsiye edilir. Su diyeti yapanlarda görülen bazı yan etkiler şu şekilde sıralanabilir:

Baş ağrısı
● Mide bulantısı
● Bilişsel fonksiyonda bozulma
● Hipoglisemi

Özellikle diyabet, böbrek rahatsızlıkları ve gut hastalığı olan kişilerin su diyetinden uzak durması faydalı olur. Uzun süre boyunca sadece sıvıyla beslenen kişilerde vitamin ve mineral kaybı gözlemlenir. Tek tip beslenmeye odaklı şok diyetler sindirim sisteminin işlevini olumsuz etkiler. Ayrıca kadınlarda regl döngülerinin düzensizliğine, cilt sorunlarına, depresyona, böbreklerde ve karaciğerde problemlere neden olabilir.

Su Diyeti ile Nasıl Kilo Verilir?

Günde 2,5 - 3 litre su tüketilen su diyeti 7 gün uygulanır. Suya ek olarak meyve suları, bitki çayları, meyveler ve sebze çorbaları ile desteklendiği için düşük kalorili bir diyettir. Düşük kalorili diyetler vücutta enerji açığı oluşturur, bu da metabolizmayı biraz hızlandırır. Bu sayede kilo kaybı yaşanır.
Bir hafta içerisinde yaklaşık olarak 7 veya 8 kilo verilmesine yardımcı olan su diyetini sağlık sorunlarına yol açmadan tamamlamak ve zayıflamak için mutlaka doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Soğuk algınlığı, Üst solunum yoluna bağlı olarak gelişen soğuk algınlığı 200’den fazla farklı virüsten kaynaklanabilir. Soğuk algınlığına Portakal su
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Randevu Al