Deprem Travma Psikolojisi

STRESTEN UZAK DURDU...

STRESTEN UZAK DURDU...

A.A

Alanya'da yaşayan ve kalp ameliyatı geçiren kişi,  stresten uzak yaşadığı için hayattan 5 yıl daha kazandı.

5 yıl önce kalp yetmezliği teşhisi konarak  “by-pass ameliyatı şansını kaybetmişsin, kalp nakli yapılması gerekli” denilen  Kamil Akın Yağızkurt (68), nakil olmadığı halde stresten uzak yaşadığı için  hayattan 5 yıl daha kazandı. Bu süre içinde Yağızkurt, böbrek tümörleri ve  prostat nedeniyle 4 ameliyat geçirdi.

Kent Hastanesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Alanya'da yaşayan  Kamil Akın Yağızkurt, 2005'te kalp rahatsızlığı şikayetiyle doktora  başvurduğunda, kendisine son dönem kalp yetmezliği teşhisi konularak, kalbinin  by-pass ameliyatını kaldıracak güçte olmadığı, kalp nakli gerektiği bildirildi.

Kalp nakli riskini göze almayan Yağızkurt'a kalp pili takıldı.  Doktorların normal şartlarda kısa bir ömür biçtiği hasta, bu süre içinde  tavsiyelere uyarak ve ilaçlarını kullanarak günlük yaşantısına devam etti.

Alanya'da yaşayan Yağızkurt, eşiyle yaşadığı müstakil evinde bahçeyle  uğraşarak, balık avlayarak, şehir dışında yaşayan çocuklarının da ilgi ve  desteğiyle kalbiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadan 5 yıl geçirdi. Bu süre  içerisinde prostat şikayetiyle İzmir'deki Kent Hastanesine başvuran Yağızkurt'a  yapılan tetkiklerde, prostat hastalığının yanı sıra her iki böbreğinde tümör  kisti tespit edildi.

Kamil Akın Yağızkurt'un böbreklerindeki kötü huylu tümörlerden birisi  Gazi Üniversitesi Hastanesinde lokal anestezi altında krioterapi denilen dondurma  yöntemiyle, diğeri de genel anestezi ile alındı. Böbrek tümörlerinden  kurtarıldıktan sonra geçtiğimiz günlerde Kent Hastanesinde lokal anestezi altında  "greenlight" olarak bilinen prostat ameliyatı uygulandı. Lazerle prostat  ameliyatını olan Yağızkurt'un sağlık durumu oldukça iyi.

PATLAMAYA HAZIR BOMBA
        
Hastanın prostat ameliyatını gerçekleştiren Doç. Dr. Ömer Öge, 5 yıl önce  kalp nakli gerekli denen ve 68 yaşında olan hastanın cerrahlar için "patlamaya  hazır bomba" olduğunu belirterek, bu durumda olana anestezi vermenin çok yüksek  risk taşıdığını söyledi.

Kalp nakli olmadığı takdirde bir iki yıl ömür biçilen Yağızkurt ise  şunları anlattı:

"Sağlığımı hem doktorlarımın başarısına, hem de huzurlu bir yaşam  sürmeme borçluyum. Ailemin sevgisi ve desteği de moral oldu. Bana 'kalp nakli  olmazsan az yaşarsın' dediklerinde nakil risklerini göze almadığım için ameliyatı  kabul etmedim ama hayata da küsmedim. Günlük yaşantıma devam ettim. Balık tuttum,  ava gittim, bahçede çalıştım, çocuklarımla bol bol zaman geçirdim. Üzüntü  yaşamadım ve her sabah sağlıklı bir şekilde uyandığım için şükrettim."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al