Stresten Kaçının

Stresten Kaçının

 

Stresten KaçınınAğrılı cinsel ilişkinin nedenleri nelerdir, çözülebilir bir sorun mudur? Tedavi süreci nasıldır?

- Ağrılı cinsel ilişkiye disparöni denir. Cinsel ilişki uzadıkça ağrı azalıyorsa sebep genellikle uyarılma eksikliğidir. Birtakım sevişme teknikleriyle bu sorun aşılabilir. Cinsel ilişki uzadıkça ağrı artıyorsa vajinal enfeksiyon, vajina duvarındaki kistler, yumurtalık ve rahim hastalıkları düşünülmelidir. Bu durumlar bir kadın-doğum uzmanı tarafından tedavi edilmelidir.

Aşırı ağrı yüzünden veya vajina kaslarının irade dışı kasılması sebebiyle penisin vajinaya girişi imkansız hale geliyorsa, bu duruma vajinismus denir. Vajinismus, bütün cinsel işlev bozuklukları arasında, kadını en çok çaresiz bırakandır. Sık görülür. Doktora en sık başvuru sebebi olan cinsel sorundur (kadınlarda). 

Vajinismusun sebepleri iki gruba ayrılabilir:

Fiziksel sebepler: Kızlık zarının kalın ve zor yırtılır olması, vajinal travma, geçirilmiş çok sayıda vajina enfeksiyonu. Fiziksel sebeplere bağlı vajinismus, zannedildiğinin aksine, ÇOK NADİR görülür.

Psikolojik sebepler: Vajinismusun sebebi genellikle kadındaki cinsel korkulardır. Vajinanın çok küçük, penisin ise aşırı iri olduğunu, ilk cinsel birleşmenin korkunç acılı ve kanlı geçeceğini düşünen kadının vajina kaslarında irade dışı kasılma meydana gelir. Bu o kadar zor bir durumdur ki, 10-15 sene hiç cinsel ilişkiye girememiş çiftlere bile rastlarız.

Vajinismusu daha da büyük problem haline getiren unsur, ‘kanlı çarşaf gösterme’ geleneğimizdir. Kolunu bacağını kanatıp durumu kurtaran çiftlere rastlanmakla beraber, çoğu çift makul davranıp durumu ailelerine söylerler. Bu belki durumu daha da fecileştirir, çünkü zavallı kadınının cinsel sorunu bütün çevresine böylece ilan edilmiş olur. Vajinismusun boyutlarını bilmeyen çevresi, kadına baskı yaparak meseleyi çözmeye çalışır. Bekaret ispatına ihtiyaç duymayan çevrelerde kadın afişe olmaz, ama bu defa ‘çocuk olmuyor mu?’ türünden yüklenmeler kadını rahatsız eder. Zaten evliliğin çok önemli bir yönü olan cinsellik konusunda kendini yetersiz hisseden kadının kendine güvensizliği iyice pekişir.

Yanlış tedavi uygulamaları da problemi kökleştirir. Kimi kadın kendi kendini tedavi amacıyla alkole başvurur, elbette hiçbir faydası olmaz. Bazı hekimler ağrı kesici pomatlar ve müsekkin ilaçlar verirler; bu surumda kadının ağrı duyacağına dair yanlış beklentisi pekişir. Bu kadınların yarısında kızlık zarı ameliyatla delinir, ki bu da çok nadiren fayda sağlayan bir uygulamadır.

Vajinismus aslında tedavisi en kolay cinsel problemlerden biridir. Vajinismusun tedavisi, ‘cinsel terapi’dir. Kadına ve eşine ‘harala gürele’ cinsel ilişkiye girmek yerine, bazı teknikler öğretilir. Çoğu vakada 8-10 seansta sorun çözülür. Şunu da önemle hatırlatayım: Eğer evlilikte cinsellik dışı sorun yoksa vajinismus tedavisi kolaydır. Vajinismuslu kadınların cinsel isteği ve uyarılması genellikle normaldir, çoğu cinsel ilişkiyi arzular ve zevk alır. İstek ve uyarılma yetersizse vajinismus tedavisi zorlaşır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al