STRESSİZ BİR YAŞAM MI

STRESSİZ BİR YAŞAM MI

Hürriyet Aile

Stres, bazı bedensel hastalıkları da beraberinde getiriyor. Kronik yorgunlukta bunlardan biri.

 


Stresin, bazı bedensel hastalıkları da beraberinde getirdiği ve bunlardan biri olan 'Kronik Yorgunluk Sendromu'nun da günlük fiziksel aktivitelerin yapılmasını güçleştirdiği bildiriliyor. Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır bilinen kronik yorgunluk sendromu artık Türkiye'de de tanınmaya başladı.

Kronik yorgunluk sendromunun nasıl ortaya çıktığı konusunda çok sayıda teori bulunuyor. Viral enfeksiyonlar ve bazı aşılar sonrasında ortaya çıktığı yönündeki bulgular değerlendiriliyor.

Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan kişi, günlük hayattaki fiziksel aktiviteleri yerine getiremez, işine gidemez hatta ileri aşamalarda yatağından kalkamaz olur. Sürekli bir yorgunluk ve bitkinlik hali hisseder, bununla birlikte hafif ateş ve boğaz ağrıları başlar.

Kronik yorgunluk sendromunun depresyonla karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu hastalarda zamanla ruhsal bozukluklar ve özellikle depresyon oluşabilir. Ancak bu, depresyonu olan herkeste kronik yorgunluk sendromu olduğu anlamına gelmemelidir.

BU SENDROM İLE NASIL BAŞ EDEBİLİRİZ?

Stressiz bir yaşam düşünmek maalesef mümkün değil. Stresi kontrol etmeyi bilmeliyiz. Herkesin bir stres eşiği var, bu eşiği aşmamak gerekiyor. Düzenli hayat tarzı, hafif fiziksel egzersizler ve ideal kiloyu korumak da kronik yorgunluk sendromu ve benzeri rahatsızlıklardan korunmak için uygulanması gereken temel kurallardır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al