STRESSİZ BİR YAŞAM MI

STRESSİZ BİR YAŞAM MI

Hürriyet Aile

Stres, bazı bedensel hastalıkları da beraberinde getiriyor. Kronik yorgunlukta bunlardan biri.

 


Stresin, bazı bedensel hastalıkları da beraberinde getirdiği ve bunlardan biri olan 'Kronik Yorgunluk Sendromu'nun da günlük fiziksel aktivitelerin yapılmasını güçleştirdiği bildiriliyor. Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır bilinen kronik yorgunluk sendromu artık Türkiye'de de tanınmaya başladı.

Kronik yorgunluk sendromunun nasıl ortaya çıktığı konusunda çok sayıda teori bulunuyor. Viral enfeksiyonlar ve bazı aşılar sonrasında ortaya çıktığı yönündeki bulgular değerlendiriliyor.

Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan kişi, günlük hayattaki fiziksel aktiviteleri yerine getiremez, işine gidemez hatta ileri aşamalarda yatağından kalkamaz olur. Sürekli bir yorgunluk ve bitkinlik hali hisseder, bununla birlikte hafif ateş ve boğaz ağrıları başlar.

Kronik yorgunluk sendromunun depresyonla karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Bu hastalarda zamanla ruhsal bozukluklar ve özellikle depresyon oluşabilir. Ancak bu, depresyonu olan herkeste kronik yorgunluk sendromu olduğu anlamına gelmemelidir.

BU SENDROM İLE NASIL BAŞ EDEBİLİRİZ?

Stressiz bir yaşam düşünmek maalesef mümkün değil. Stresi kontrol etmeyi bilmeliyiz. Herkesin bir stres eşiği var, bu eşiği aşmamak gerekiyor. Düzenli hayat tarzı, hafif fiziksel egzersizler ve ideal kiloyu korumak da kronik yorgunluk sendromu ve benzeri rahatsızlıklardan korunmak için uygulanması gereken temel kurallardır.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al