Deprem Travma Psikolojisi

Stresli olacağını düşünmek bile yetiyor

Yeni yapılan bir çalışmaya göre sadece stresli olacağını düşünmek bile kişiyi ciddi anlamda hasta edebiliyor.

Stresli olacağını düşünmek bile yetiyor

Sağlığı tehdit eden en önemli unsurlardan biri olan stres kalp krizi riskini en az 2 katına çıkardığı biliniyordu. Ancak kişilerin hayata bakış açısının sağlıklarıyla olan bağlantısı ilk kez inceleniyor. Araştırmaya göre doktorlar stresle başa çıkma söz konusu olduğunda hastalarının bakış açılarına göre bir yol izlemeliler.

7 bin kişi üzerinde yapılan araştırma 18 yıl gibi uzun bir süreci kapsadı. Yaş ortalaması 49.5 olan gönüllülere kaç günde bir kendilerini stresli hissettikleri ve bunun sağlıklarını ne derece etkiledikleri soruldu. Ayrıca gönüllülere yaşam tarzları, sigara ve alkol alışkanlıkları, beslenme şekilleri, egzersiz durumları da soruldu.

"STRESLİYİM" DİYE ÜZÜLMEK BİLE RİSKİ KATLIYOR

Araştırmaya katılan gönüllülerin kaçının ölümcül ya da ölümcül olmayan kalp krizi geçirdiği de sağlık servisi kayıtlarından incelendi. Stresin sağlıklarına çok zarar verdiğini düşünen yüzde 8'lik bir grupta, stresin sağlıklarına zarar vermediğini söyleyen gruba göre kalp krizi riskinin 2 kat fazla olduğu görüldü. Araştırmada diğer faktörler de incelendikten sonra stres konusunda üzülmek bile kalp krizi riskini yüzde 49 daha artırıyor.

HÜRRİYET

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dikkat! Bulaşıcı olan stres, yıkıcı etkilere yol açabiliyor.
  • Gurur zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır. ERIC HOFFER:”
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Randevu Al