Stresle savaşın en ilginç yolları

Günlük yaşamın bir parçası haline gelen stresle baş edebilmenin yolu ilginç püf noktalarından geçiyor.

Stresle savaşın en ilginç yolları

Uzmanlar 10 şaşırtıcı yolla hastalıkların kapısını aralayan stresi yenmenin mümkün olduğunu aktarıyor.

Stresle savaşın en ilginç yolları Kalp rahatsızlıkları, sinir sistemi gibi vücudun birçok bölgesini vuran strese karşı bazı püf noktalar şifa oluyor. Doğru ve düzenli bir beslenme programının yanı sıra vücudu rahatlatmakta stresle savaşta önemli rol oynuyor. Uzmanlar bu sıkıntıyla baş edebilmenin 10 şaşırtıcı yolunu şöyle aktarıyor:

BİR ŞEYLER MIRILDANIN
Stres altındaki bir vücutta dişler ve beden genellikle sıkışmış ve gergindir. Bir şarkı sözü mırıldanmak ise sizin gevşemenizi ve stresten uzaklaşmanızı sağlar.

YÜZÜNÜZÜ EKŞİTİN
Strese bağlı belirtiler gergin bir çene, baş ağrısı ve dişler olarak karşımıza çıkar. Bunları normale döndürmenin yolu ise yüzünü ekşitmekten yüz kaslarınızı oynatarak rahatlama sağlamadan geçiyor. Kendinizi kötü hissettiğinizde 10-15 saniyelik sürelerde bu yöntemi mutlaka deneyin.

RESİM ÇİZİN
Sizi stres altına sokan durumları kağıda dökerek stresle baş edebilirsiniz. Uzmanlar el hareketlerinin yanı sıra düşünceden uzaklaşmanın bu sıkıntıya iyi geleceğini ifade ediyor.

KEREVİZ YİYİN
Son yapılan araştırmalar kereviz tüketiminin stres üzerinde azaltıcı etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Uykusuzluk ve anksiyeteye de iyi gelen kereviz, içerisindeki yatıştırıcı madde ile rahatlamada etkili oluyor. İster çiğ olarak salatalarda ister pişirip yemek olarak tüketebilirsiniz.

KAŞLARINIZI ÇİMDİKLEYİN
Stres ile birlikte kasılan kaslar baş ağrısı gibi durumlarla kendini belli edebilir. Rahatlamak için kaşlarınızı çimdikleyin. Daha sonra omuz başlarınızı, kulak arkalarınıza da masaj yapın. Nasıl işe yaradığını ve rahatladığınızı göreceksiniz.

DUDAKLARINIZA MERHEM SÜRÜN
Stresli anlarda ağzınıza dokunmak ve sürekli yemek yemek isteyebilirsiniz. Araştırmalar bu duruma karşı dudağınıza dokunmanın ve merhem uygulamanızın rahatlatıcı etkisi olacağını vurguluyor.

AYAKKABILARINIZI ÇIKARIN
Kafanız başka yerdeyken ayaklarınızın ayakkabı içinde olup sıkması stresinizi daha fazla artırabilir. Bunun için ayakkabılarınızı mümkün olduğunca çıkarın ve ayaklarınızı hareket ettirin.

KENDİNİZE SARILIN
Sakinleşmenin diğer bir yolu ise kol ve bacaklara masaj yapmaktan geçiyor. Masajın yatıştırıcı etkisi olduğunu ifade eden uzmanlar, kendinize masaj yaptıktan sonra stresin azalacağını belirtiyor.

ELLERİNİZİ SICAK SUDA YIKAYIN
Vücudumuzun kendini yatıştırıcı mekanizması sıcak suda devreye giriyor. Öte yandan uzmanlar hamama gitmeyi de öneriyor. Sıcak bir ortamda vücudun gerginliğinin azalacağını ve stresin azalacağını vurguluyor.

BOL SALATA TÜKETİN
Sağlıklı yağ ve protein kaynakları (balık, keçi peyniri, fındık) ile hazırlanan salata sakinleşmenizi sağlayabilir. Uzmanlar, özellikle marul eklenen salataların yatıştırıcı etkisi olduğunu belirtiyor. Bunun nedenini ise marulun içerisindeki lateks adyı bir maddeye bağlıyor.

TAKVİM

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Aşırı yüksek sıcaklıklar, stres ve kaygıya yol açıyor. Aşırı sıcaklar da zorlayıcı koşullardan bir tanesidir ve insanı fiziksel olarak zorladığı kada
  • İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli ku
  • Randevu Al