STRESİN AKUT HALİ KONUŞULACAK

STRESİN AKUT HALİ KONUŞULACAK

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Deprem, sel, yangın gibi doğal afetler, trafik kazası, tecavüz, işkence benzeri örseleyici olayların ardından kişilerde bir aylık bir reaksiyon görülebiliyor. Kişilerde en fazla bir ay süren bu reaksiyonun adı ise  "AKUT STRES BOZUKLUĞU."  Stresin Akut haline ilişkin her şey, Uğur Canbolat'ın sunumuyla bu akşam "İyi Bak Kendine" programında cevap buluyor.

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE tv ekranlarında sizinle oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine de bu akşam, "AKUT STRES BOZUKLUĞU" tartışmaya açılıyor.

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesinden doktor Birim Sungu ile Memory Center Nöropisikiyatri Merkezi'nden psikolog Yıldız

Burkovik'in konuk olacağı programda hastalığa ilişkin merak edilen birçok soru uzman ağızlardan cevap bulacak.

- Gerçek bir hayat kaybında mı görülür?
- Ölüm ya da ölüm tehdidine maruz kalındığında da görülür mü?
- Ağır bir yaralanma ya da kendisinin veya başkasının fizik bütünlüğüne yönelik bir tehdit olayını yaşama, tanık olma durumunda da ortaya çıkar mı?
- Kişi aşırı korku, çaresizlik ya da dehşete düşme şeklinde mi tepkiler gösterir?
- Kişide uyuşukluk, dalgınlık görülür mü?
- Duygusal tepkisizlik, donukluk, hiçbir şey hissedememe görülür mü?;
- Çevrede olup bitenlerin farkına varma halinde azalma görülür mü?
- Çevreyi olduğundan farklı, yabancı, değişik mi algılarlar?
- Travma öncesi, esnası veya sonrasına ait olayları hatırlayamama olur mu?
- Kişi ne olduğunu, ne yaptığımı bilmiyorum, kimlerle konuşmuşum, nerelerden geçmişim bilmiyorum, bir de baktım buradayım hatta simdi neredeyim bilmiyorum düşünceleri yaşar mı?
- Travmatik olayın kişinin gözünün önüne tekrar gelmesi mümkün mü?
- Bu hastalar kabus görür mü?
- Olayı hatırlatan şeylerle karsılaşınca kaygı duyarlar mı?
- Travma ile ilgili hatıraları akla getiren uyaranlardan kaçınma görülür mü?
- Aşırı uyarılmışlık hali görülür mü?
… gibi hastalığa ilişkin daha fazlası Uğur Canbolat'ın sunumuyla İyi Bak Kendine programında aydınlanıyor.

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak.

Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Randevu Al