Stres yapmayın! Cevabı ağır oluyor!

Kontrol altında tutulamayan stres vücudun savunma sistemini zayıflatıyor, gizli ve bastırılmış önemli hastalıkların da ortaya çıkmasına neden oluyor.

Stres yapmayın! Cevabı ağır oluyor!
Paylaş:

Kişinin hastalığa yakalanmasında stresin önemli bir faktör olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, stresi kontrol edebilmenin ve onunla baş etmenin ilk adımının onu tanımak olduğunu belirtiyor. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan strese karşı uyarıyor.  Geçici kısa süreli stresle, uzun süreli tekrarlayan stresin bedendeki tepkileri farklıdır diyen Tarhan, vücudun strese bağlı salgıladığı maddelerin vücudu tahrip ettiğini belirtiyor. Kontrol edilemeyen stresin vücut savunma sistemini zayıflatıp, gizli ve bastırılmış hastalıkların ortaya çıkmasına neden olduğunu kaydeden Tarhan, stresi tanımanın onu kontrol edebilmenin ilk adımı olduğunu ifade ediyor. Tarhan stresin belirtilerini şu şekilde sıralıyor.

STRESİN BELİRTİLERİ -

- Saldırgan veya kayıtsızlık
- Sıkıntı, gerilim hali, sinirlilik
- Neşesizlik, durgunlaşma
- Dinlenmekle geçmeyen yorgunluk
- Unutkanlık, korkulu rüyalar
- Karamsarlık, yalnızlık hissi -
Yersiz suçluluk duyguları
Bu belirtiler 3 günden fazla sürüyorsa destek şart!

Organik bir açıklaması olmayan: ağız kuruluğu, üşüme, titreme, vücutta uyuşma, karıncalanma hissi, sebepsiz çarpıntı, soğukluk veya sıcaklık hisleri, baş ağrısı, baş dönmesi, idrar sıklaşması, mide bulantısı, kusma, ishal, uyku ve iştah bozuklukları, konuşma güçlükleri, uykuda diş gıcırdatma, gürültü ve sese karşı aşırı hassasiyet.

YARDIM İÇİN!

Diğer insanlara yardım edebilmek için onlardaki stres belirtileri bilinmelidir diyen Tarhan, gittikçe artan içki, sigara, hap kullanımı, kolay heyecana kapılma, ani patlamalar, öfke hali, yetersiz yeme içme, çocuksu tepkiler, huzursuzluk, gereksiz riske girme, eleştiriye aşırı hassasiyet hallerinde de kişilerin destek alımının gerekli olduğunun altını çiziyor.