Stres ve Cinsel İsteksizlik

Stres ve Cinsel İsteksizlik

Stres ve Cinsel İsteksizlik- Strese ve hayat şartlarına bağlı cinsel isteksizliği çözmek için neler yapılabilir?

-Strese ve hayat şartlarına bağlı cinsel isteksilizliği çözmenin yolu, stresle baş etmeyi öğrenmektir. Bu da cinsel terapilerin dışında kalan bir alandır.

- Performans artırımı ile ilgili yardım almak isteyen hastalarınız oluyor mu?

- Perfromans arttırmak için gelen hastalarımız pek olmuyor. Ancak e-mail yoluyla bu konuda yardım isteyen çok oluyor.

- Günümüz dünyasında her konuda profesyonel destek almak hızla taraf bulan bir yaklaşım. Örneğin yöneticiler için verilen yönetici danışmanlıkları ya da  hayatlarımızı doğru planlayabilmek için alınan “yaşam koçluğu” hizmetleri gibi… Seksüel anlamda sorun yaşayan ya da sadece daha iyi bir seksüel hayat için  uzmanlığınıza başvurulmasını, bir tür “seksüel danışmanlık” başlığı altında değerlendirebilir miyiz?

-Seksüel danışmanlık çok çok önemli bir alan. Çünkü bütün insanların hayatında cinsellik var. Mutlu ve doyumlu bir hayat yaşayabilmek için, genellikle iyi bir cinselliğe ihtiyaç duyarız. Cinsel sorunlar son derece yaygın. Erkeklerin neredeyse yarısında erken boşalma, kadınların da neredeyse yarısında cinsel isteksizlik var. Erkekler kadınların, kadınlar erkeklerin ne istediğini bilmiyorlar. Erkekler çok önemli sorunmuş gibi penis boyuna odaklanıyorlar. Kalitesiz cinsel hayat, duygusal kopuşlara, aldatmalara, boşanmalara kadar gidebiliyor. Halbuki batıl inançların, hurafelerin, mitlerin, efsanelerin belki de en yaygın olduğu konu cinsellik. Bilgi daima üstünlüktür, cinsel konularda ise doğru bilgilenmeye şiddetle ihtiyaç var.

- Türkiye’de konu hakkında insanların geçmişe göre daha sorunlu ya da daha hassas olduğunu söyleyebilir miyiz?

-Türkiye’de cinsel sorunlar artıyor mu? Bizde fazla istatistik yapılmadığı için bu soruya cevap vermek zor. Ancak kamuoyunun cinsellik konusunda bilinçlendiğini söyleyebiliriz. Vajinismus bahsinde anlattığımız gibi, cinsel sorunu olan kadını derin yetersizlik duygularına ve mutsuzluğa iten tutumların yerini, giderek profesyonel yardım arama davranışı alıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al