STRES ÖMRÜ KISALTIYOR

STRES ÖMRÜ  KISALTIYOR

A.A

Hamilelik sırasındaki stres sadece anneyi  değil, doğacak bebeği de olumsuz etkiliyor.

 


Proceeding of the National Academy of Science dergisinde sonuçları yer  alan uluslararası araştırmaya göre, hamilelik sırasında ağır stres altında kalan  kadınların çocuklarının, telomerleri kısa oluyor.

Araştırma, annesi hamileyken yoğun stres yaşayanların telomerlerinin,  yetişkin yaşlarda, hamileliğinde ağır stres yaşamayanların çocuklarına oranla  önemli ölçüde kısa olduğunu gösterdi.

Kromozomların ucunu oluşturan DNA protein kompleksleri olan telomerler,  hücrelerin yaşını ortaya koyuyor. Telomerin kısa olması, hücrelerin yaşlı  olduğunu gösteriyor.

Araştırmaya katılan Alman psikolog Dr. Robert Kumsta, annesi  hamileliğinde ağır stres altında kalanların hücrelerinin, annesi hamileliğinde  yoğun stres yaşamamış olan yaşıtlarına oranla 3,5 yıl daha yaşlı olduğunu  belirtti.

Daha önce yapılan araştırmalar, hamilelikte ağır stresin doğan çocuğun  tip-2 diyabet hastası olma ihtimalini artırdığını da göstermişti.
 

Paylaş:



İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al