STRES ÖMRÜ KISALTIYOR

STRES ÖMRÜ  KISALTIYOR

A.A

Hamilelik sırasındaki stres sadece anneyi  değil, doğacak bebeği de olumsuz etkiliyor.

 


Proceeding of the National Academy of Science dergisinde sonuçları yer  alan uluslararası araştırmaya göre, hamilelik sırasında ağır stres altında kalan  kadınların çocuklarının, telomerleri kısa oluyor.

Araştırma, annesi hamileyken yoğun stres yaşayanların telomerlerinin,  yetişkin yaşlarda, hamileliğinde ağır stres yaşamayanların çocuklarına oranla  önemli ölçüde kısa olduğunu gösterdi.

Kromozomların ucunu oluşturan DNA protein kompleksleri olan telomerler,  hücrelerin yaşını ortaya koyuyor. Telomerin kısa olması, hücrelerin yaşlı  olduğunu gösteriyor.

Araştırmaya katılan Alman psikolog Dr. Robert Kumsta, annesi  hamileliğinde ağır stres altında kalanların hücrelerinin, annesi hamileliğinde  yoğun stres yaşamamış olan yaşıtlarına oranla 3,5 yıl daha yaşlı olduğunu  belirtti.

Daha önce yapılan araştırmalar, hamilelikte ağır stresin doğan çocuğun  tip-2 diyabet hastası olma ihtimalini artırdığını da göstermişti.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al