Deprem Travma Psikolojisi

Stres kısırlığa yol açıyor mu

Araştırmalar, depresyon öyküsü olan kadınların diğerlerine göre, iki kat daha fazla kısırlık sorunu yaşadığını ortaya koyuyor. Stres, kısırlığa yol açıyor mu?

Stres kısırlığa yol açıyor mu

Araştırmalar, depresyon öyküsü olan kadınların diğerlerine göre, iki kat daha fazla kısırlık sorunu yaşadığını ortaya koyuyor. Stres, kısırlığa yol açıyor mu?

‘Tüp Bebeği Beklerken’ isimli kitabın yazarı Gonca Şensözen, tüp bebek tedavisinde yaşanan psikolojik sürece kadının, erkeğin ve çiftin gözünden bakıyor. Ve bu sürecin daha sağlıklı yaşanabilmesi için ipuçları sunuyor.

EN ÇOK MERAK EDİLEN KONU,  STRESİN KISIRLIĞA YOL AÇIP AÇMADIĞI... Bizler kısırlığın strese yol açtığını biliyoruz ama stresin kısırlığa etkisiyle ilgili farklı görüşler var. Eğer stresi sadece endişe diye tanımlarsak, o zaman kısırlık ve stres arasındaki bağlantı zayıflıyor. Ama kaygı, depresyon ve   sosyal izolasyonun bir arada yaşanması olarak tanımlarsak, doğurganlığı olumsuz yönde etkilediğini   söyleyebiliriz.

STRESTEN KURTULUN

Araştırmalar, depresyon öyküsü olan kadınların diğerlerine göre, iki kat daha fazla kısırlık sorunu yaşadığını ortaya koyuyor. Bir çalışmada, tüp bebek tedavisi öncesinde depresyon yaşayan kadınların yüzde 13’ünün, depresyon yaşamayanlarınsa yüzde 29’unun gebe kaldığı ortaya çıktı. Kısırlık tedavisi gören kadınların yüzde 11’i major depresyon tanısı alırken, doğal yolla çocuk sahibi olanlarda bu oran, yüzde 3.6. Bu araştırmaları baz alacak olursak, depresyonun doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olduğunu ve tüp bebek tedavisini olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Kısır döngüyü görebiliyor musunuz? Kısırlık sorunu yaşadığınız için depresyona giriyorsunuz ve depresyona girdikçe kısırlık sorununu çözmeniz zorlaşıyor.

EŞİNİZLE SAĞLIKLI İLETİİŞM KURUN

NEDEN DEPRESYONDAKİ BİR KADININ GEBE KALMA ŞANSI DAHA DÜŞÜK?

Sanırım bunu doğanın kendini koruma mekanizması olarak görebiliriz. Depresyon teşhisi almış bir kadın kendine fiziksel ve duygusal olarak iyi bakamaz. Kendine bakamayan bir kadının bebeğine özenli bakması beklenemez. O yüzden, kısırlığı, depresyondaki kadının doğurganlığının azalarak, bebeğin gelmesini, kadının daha iyi hissettiği bir döneme ertelemesi olarak görebiliriz.

KİŞİ DEPRESYONDA OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLAR? Aşağıda sıralanan belirtilerin içerisinde 5 taneden daha fazlası en az 2 haftadır devam ediyorsa, depresyon tanısı koyulabilir: *Normalde   yapılan aktivitelere ilgi kaybı, *Süreklilik  gösteren çökkün  ruh hali, *Ajitasyon ve anksiyete, *Evlilikte   anlaşmazlık, *Eşle, arkadaşlarla ve aileyle gergin ilişkiler, *Kısırlık dışındaki bir konuya odaklanmakta zorlanma, *Yüksek kaygı, *Konsantrasyon güçlüğü, *Uyku bozuklukları, *İştahta ve kiloda değişim, *Alkol ve sigara tüketiminde artış *Ölüm ve intihar düşünceleri.

Bir araştırmada kısırlık sorunu yaşayan kadınların depresyonunun, ölümcül hastalığı olan kadınlarınki kadar yüksek olduğu bulundu. Depresyon, gebe kalmaya çalışan kadının ikinci ve üçüncü senelerinde tavan yapıyor. Çünkü ilk yıllarda doktora giden ve umutlanan kadın, denemelerden sonra çaresizlik, umutsuzluk hislerine kapılıyor. Bu, altta var olan depresif süreci daha da alevlendiriyor. Depresyon tedavisi için tüp bebek sürecinde ilaç kullanılabilir mi? Anti-depresan ilaçların fetüs üzerindeki etkisiyle ilgili net bulgular yok. O yüzden kadın çok şiddetli düzeyde depresyon yaşamadığı sürece bu tip ilaçların kullanımından kaçınılıyor.

“BAŞARISIZLIK KORKUSU, HASTA EDİYOR” Beden uzun süre normal düzenine geri dönemeyince, bazı kronik ağrılar (migren, sırt, boyun ağrıları gibi) oluşuyor, bağışıklık sisteminin işlevi zayıflıyor ve kişi hastalıklara daha açık hale geliyor. Uyku sorunları, kronik yorgunluk, sinirlilik ve cinsel isteksizlik gibi sorunlar açığa çıkıyor. En sık uykusuzluk yaşanıyor. Rahatlayamayan zihin bir türlü gevşeyip, uykuya geçemiyor. Bunun yanı sıra döküntü ve egzama  gibi cilt sorunlarına, sindirim sistemi bozukluklarına da sık  rastlıyoruz.

MİLLİYET CADDE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dikkat! Bulaşıcı olan stres, yıkıcı etkilere yol açabiliyor.
  • Gurur zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır. ERIC HOFFER:”
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Randevu Al