STRES KANSERE NEDEN OLMUYOR

STRES KANSERE NEDEN OLMUYOR

A.A

Yapılan bir araştırma, stresin meme kanseri riskini artırdığı yönündeki genel kanının doğru olmadığını ortaya çıkardı.

Orta Anadolu Meme  Hastalıkları Derneği (OMEDER) Başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Yasin  Özkütük, yapılan bir araştırmanın, stresin meme kanseri riskini artırdığı  yönündeki genel kanının doğru olmadığını ortaya çıkardığını bildirdi.

Özkütük, kadınlar arasında sık  görülmesine karşın erkeklerde de gözlenebilen meme kanserine yakalananların  sayısının her geçen yıl daha da arttığını söyledi.

Yayımlanan raporlarda 2009 yılı içinde 47 bin 205 yeni meme kanseri  vakasının tespit edileceğinin öngörüldüğünü belirten Özkütük, “Dünyada bir  kadının doğumdan ölene kadar meme kanserine yakalanma riski 1970'de yüzde 6 iken  bugün bu oran yüzde 11-12'ye çıktı. Türkiye'de bu risk, yüzde 10-11 civarında.  Türkiye'de ve dünyada meme kanseri riski artıyor” dedi.

Özkütük, alkol ve sigara ile doğum kontrol hapları, kızların erken adet  görmeye başlaması, geç menopoz ile menopozdan sonra tedavide kullanılan ilaçların  meme kanserine neden olan ana etkenlerden olduğunu vurgulayarak, şunları  kaydetti:

“Ayrıca az doğum yapmış olmak, genetik yapı ve şişmanlık da meme kanseri  için risk faktörlerinden bazıları. Bunun dışında kentsel yaşama geçilmesiyle  ortaya çıkan sorunlar, meme kanseriyle ilişkilendiriliyordu. Özellikle stresin  meme kanseri riskini artırdığı yönünde kadınlar arasında genel bir kanı vardı. Bu  inanışın gerçek olup olmadığının anlaşılması için Avrupa Birliği ülkelerindeki  farklı üniversitelerin katkıları ve AB'nin desteğiyle bir araştırma yapıldı.”
        
STRESİN MEME KANSERİNE NEDEN OLMADIĞI BELİRLENDİ
        
Avrupa'da 11 bin kadın üzerinde yapılan bu araştırmanın, bugüne kadar  stresin meme kanseri riskini artırdığı yönündeki genel kanının doğru olmadığını  ortaya koyduğunu bildiren OMEDER Başkanı Opr. Dr. Özkütük, araştırmaya katılan  kadınların yaşamları boyunca karşılaştıkları stres olaylarının  değerlendirildiğini, bu değerlendirmeler sonucunda kişinin strese maruz  kalmasının şiddeti ve süresi ile meme kanseri gelişmesi arasında bilimsel bir  ilişki saptanmadığını bildirdi.

Meme kanserinin erken tanı ile yüzde 98 oranda tedavi edilme şansı  olduğunu ifade eden Özkütük, ölümcül sonuçlara yol açabilen bu kanserden  kurtulabilmenin tek yolunun erken tanı olduğunu, bu nedenle erkek ve kadınların  belli aralıklarla muayeneden geçmesi gerektiğini kaydetti.

Özkütük, meme kanserinden korunmak için beyaz et, yoğurt, sebze,  meyvelerin ağırlıkta olduğu Akdeniz tipi gıdaların alınmasının büyük önem  taşıdığını, alkol ve sigaradan da mutlaka uzak durulması gerektiğini söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al