STRES KALP KRİZİNE YOL AÇIYOR

DHA

Bilim adamları stresin kalp krizine yol açtığını ilk kez laboratuar deneyleriyle kanıtladı. Stresten uzak durun!

Daily Mail’in haberine göre, Londra Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları Europeran Heart Journal dergisinde yayınlandı.

Araştırma çerçevesinde, yaşları ortalama 62 civarında bulunan 514 kadın ve erkek gönüllü stres testine sokuldu. Çeşitli zihin testleriyle stres düzeyleri artırılan deneklerden daha sonra tükürük örnekleri alınarak kortizol adlı stres hormonunun düzeyleri ölçüldü. Vücut, kortizolü fiziksel veya zihinsel strese maruz kaldığı durumlarda üretiyor. Kortizol hormonu damarların daralmasına yol açıyor.

Araştırma çerçevesinde tükürük örnekleri alınan denekler diğer taraftan da damar taramasına tabi tutularak, damarlar duvarlarındaki kalınlaşma miktarları ölçüldü.

Yapılan testler, kortizol düzeyi yükselen deneklerde damar sertliğinin diğerlerine göre en az iki kat arttığını gösterdi.

Araştırma ekibinin başında bulunan Profesör Avijit Lahiri, araştırmanın, koroner kalp hastalığıyla stres arasında doğrudan bir bağlantı bulunduğunu ilk kez kanıtladığını bildirdi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al