STRES GEÇMİŞTEN GELİYOR

A.A
 
Yapılan araştırmada stresin bir insanı etkileyip etkilememesinin genlere bağlı olduğu tespit edildi.

 


Araştırmada, serotonin taşıyıcı geninin, bir kişinin stres yaratacak durumlarda depresyona girmesine sebep olan bir biçimi bulundu. Bilim adamları, genin bu biçiminin bulunmadığı insanların stresle başa çıkma konusunda daha güçlü olduklarını saptadılar.

Stony Brook Üniversitesi’nden Turhan Canlı, gen varyasyonlarının bir kişinin depresyona meyilli olup olmadığını belirlediği konusunda çeşitli klinik verilerin zaten bulunduğunu belirtti. Canlı, ancak bu teorinin daha önce nörosistemler seviyesinde desteklenmediğini kaydetti.

Canlı ve çalışma arkadaşları, 48 sağlıklı gönüllü üzerinde yaptıkları araştırmada, beynin ilgili bölümlerindeki kan akışını ölçmek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) yöntemi kullandılar.

Araştırma sonunda, söz konusu gen varyasyonuna sahip olanlarda ve stresin yoğun olduğu kişilerde, beynin depresyon ve endişe gibi duygularla ilgili “amigdala” bölgesinin aşırı çalıştığı görüldü. Bu kişilerde, depresyon kaynaklarından olan kuruntulu düşünce seviyesinin yüksek olduğu belirlendi.

Diğer gruptaki kişilerde ise “amigdala” faaliyetinin daha düşük olduğu belirlendi. Canlı, bu kişilerin “ucunda ölüm yok ya” diye düşünen tipte insanlar olduklarını söyledi.

Canlı, “Eğer bu gen varyantına sahipseniz ve stres kaynaklarına karşı iyi mücadele edemediğinizi görüyorsanız, o vakit kendinizi stresten mümkün olduğunca uzak tutmalısınız” dedi.

Araştırma “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al