STRES GEÇMİŞİ UNUTTURMUYOR

STRES GEÇMİŞİ UNUTTURMUYOR

STRES GEÇMİŞİ UNUTTURMUYORKAYNAK: Science daily - Çeviri: Ayda Çayır NP Grup

Araştırmacılar fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme aracılığıyla (FMRG)  stresle ilişkili psikiyatrik bozukluklardan yakınan hastalarda hafızayı baskılamadan sorumlu beyin devresinin disfonksiyonel olduğunu saptadılar.

Majör depresyon ve stresle ilişkili başka bozuklukları olan hastalarda, travmatik hatıralar başlı başına bir anksiyete kaynağı oluşturuyor. Travmatik hatıralar beyin tarafından yeterince baskılanmadığı için, hastanın hayatını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

fMRG görüntülerinde, sağlıklı kontrollere kıyasla, stresle ilişkili bozuklukları olan hastaların prefrontal korteksinde anormal aktivasyon görüldü. Prefrontal korteks hipokampus yoluyla işlenen hatıraların baskılanması ve geri çıkarılmasını kontrol etmede rol oynuyor.

Testin hafızayı baskılama fazında, stresle ilişkili bozuklukları olan hastalarda hipokampusta daha büyük aktivasyon olduğu görüldü. Bu durum prefrontal korteksteki yetersiz aktivasyonun hipokampusta depolanan travmatik hatıraların yetersiz baskılanmasında esaslı rol oynadığını düşündürdü.

"Çalışma verileri, stresle ilişkili bozukluğu olan hastalarda prefrontal korteks değişikliğine bağlı olarak hafızayı baskılama mekanizmasının işlevini yerine getiremediğini düşündürüyor. Dr. Agarwal göre, çoğu zaman bu hastalar kısmen bu devre değişikliğinden kaynaklanan hafıza körelmesinden yakınıyorlar.

Dr. Agarwal ve meslektaşları prefrontal korteksi hipokampusa bağlayan nöral devre değişikliklerini araştırmak için fMRG tekniğinden yararlandılar.

Çalışma katılımcıları majör depresyon, jeneralize anksiyete bozukluğu, panik atak ve sınır kişilik bozukluğu olan hastalar ve sağlıklı deneklerden oluştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al