STRES ETKİLİYOR

STRES ETKİLİYOR

A.A

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp  Fakültesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kamil Yakupoğlu, böbrek  hastalıklarının sinsi seyrettiğini belirterek, şikayetler ortaya çıkmadan önce  düzenli kontrollerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Yakupoğlu, böbrek hastalarının  çoğunlukla en son koma aşamasında doktora başvurduklarını hatırlattı.
 
 Böbrek hastalarının sayısının her geçen gün arttığını vurgulayan  Yakupoğlu, bu yılın sonunda böbrek yetmezliği hastalarının sayısının 65-70 bin  civarında olmasının beklendiğini ifade etti.

Böbrek yetmezliğinin en önemli sebeplerini fast foodla beslenme, aşırı  kolalı içecek tüketimi, artan sigara kullanımı, çevresel faktörler, tansiyon  hastalığının daha sık görülmesi, stres, şeker hastalığı ve hipertansiyon olduğunu  hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Yakupoğlu, “düzenli aralıklarla şeker ve tansiyon  kontrolü, yılda bir defa böbrek fonksiyonları ve idrar tahlili yaptırmak ise  hayat kurtarabilir” diye konuştu.

Yakupoğlu, şeker hastalığı ve hipertansiyonun böbrek yetmezliğinin  baştaki sebepleri olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanlarda çok düzenli kontrol yaptırma alışkanlığı olmadığı ve böbrek  hastalıkları genelde sinsi seyrettikleri için hastalar çoğunlukla en son koma  aşamasında başvuruyorlar. Bu durumda iş işten geçmiş oluyor. İnsanların belli  aralıklarla tansiyonlarını kontrol ettirmelerinde, yılda en az bir defa böbrek  fonksiyonlarını, şeker, kan şekerlerini kontrol ettirmelerinde, mutlaka idrar  tahlili vermelerinde sayısız fayda var. Sağlık problemlerinin önüne geçecek basit  bir ilaç kullanarak atlatabilecek şeyler var. Ama kullanılmadığı için son dönem  organ yetmezliği oldukça çok."

Yakupoğlu, organ yetmezliğinde hastanın yaşam kalitesini artırmak için  organ nakli gerektiğini, ülkemizde ise organ nakillerinin çoğunlukla canlı  vericilerden yapıldığını belirtti.

Kadavradan organ nakillerinin artırılmasını isteyen Yakupoğlu, böbrek  yetmezliği hastası sayısının her geçen yıl arttığını, ancak organ bağışının  istenilen oranda yükselmediğini kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al