STRES DE SIRT AĞRISI YAPIYOR

STRES DE SIRT AĞRISI YAPIYOR

Zaman

Ağırlık kaldırma, tüm gün masa başında oturmak  ve stres sırtınızda ağrı oluşturabilir. Peki ne yapmalı?

 


İşyerinde çekeceğiniz sırt ağrısı işinize konsantre olmanızı zorlaştırır. Maalesef hastabakıcılık, inşaat ve fabrika işleri gibi birçok meslek, sırtınızda önemli derecede baskıya yol açıyor.

Hatta rutin ofis işleri de sırt ağrısına yol açabilir ya da bu ağrıyı kötüleştirebiliyor. Sırt ağrısına yol açan nedenleri anlayın ve önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

İŞYERİNDE SIRT AĞRISININ EN YAYGIN NEDENİ NEDİR?

Bir dizi faktör işyerinde sırt ağrısını artırabilir. Örneğin:

- Güç: Ağır objeleri kaldırmak ya da hareket ettirmek için sırtınız üzerinde çok fazla baskı uygulamak yaralanmanıza neden olabilir.

- Tekrarlar: Belirli hareketleri tekrarlamak kas yorgunluğuna ya da yaralanmaya yol açabiliyor.

- Stres: İşyerindeki baskı stres seviyenizi artırabilir ve kaslarınızın gerilmesine ve sıkışmasına neden olabilir. Bu da sırt ağrını artırır veya kötüleştirir.

İŞYERİNDE SIRT AĞRISINDAN KAÇINMAK İÇİN NE YAPMALISINIZ?


- Günlük rutininizde fiziksel aktivite olmalı: Sağlıklı bir kiloda kalmak, sırtınıza olan baskıyı azaltacaktır. Yüzme ya da yürüyüş gibi aktiviteleri birleştirin, egzersizle sırt ve karın kaslarınızı güçlendirin.

- Duruşunuza özen gösterin: İşyerinde uzun süre ayakta kalacaksanız, ayağınızın birini bir tabure üzerine yerleştirin. Oturduğunuzda duruşunuzun düzgün olması için, ayaklarınızın yerde düz şekilde durmasını, dizleriniz ile kalçanızın aynı seviyede olmasını sağlayın. Eğer sandalye sırtınızın alt kısmını desteklemiyorsa, belinizin olduğu yere küçük bir yastık ya da katlanmış bir havlu koyabilirsiniz.

- Tehlikeleri en aza indirin: Düşmek sırtınızı ciddi şekilde yaralayabilir. Bu nedenle kaymaz tabanlı alçak topuklu ayakkabılar giyin.

- Uygun şekilde kaldırın: Ağır bir objeyi kaldırdığınızda, dizlerinizle kaldırın ve karın kaslarınızı gerginleştirin.

- Vücudunuzu dinleyin: Uzun süre ayakta kalacaksanız ya da oturacaksanız, duruş şeklinizi sık sık değiştirin. 15 dakikada bir kendinizi hareket ettirmek için 30 saniye ara verin.

- Stres, sizi daha gergin yapar.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al