Stres beyni değiştiriyor

Alman bilimcilerin yaptığı deney, insan beyninin stres nedeniyle gösterdiği değişimi ortaya koydu.

Stres beyni değiştiriyor

Alman bilimcilerin yaptığı deney, insan beyninin stres nedeniyle gösterdiği değişimi ortaya koydu.

Haber5Şehirde yaşayan insanların kırsal kesimde yaşayanlara kıyasla daha stresli olmasının, beyinde değişimler yaratabileceği anlaşıldı.

Bilim insanları tarafından yapılan daha önce yapılan araştırmalar, şehirlerde yaşayan insanların daha gergin ve stresli olduğunu ortaya koymuştu ancak bu son araştırma bu olgunun altını çizen beyin değişimlerini gösteren ilk çalışma oldu. Heidelberg Üniversitesi ve McGill Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından yapılan ve Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, Almanya’da büyük-küçük farklı topluluklarda yaşayan 100 öğrenciye fMRI taraması yapıldı. Söz konusu beyin taraması boyunca öğrencilerden zor bir matematik sorusunu çözmeleri istendi. Deney, şaşırtıcı sonuçlar ortaya koydu. Şehirlerde yaşayan öğrencilerin, beyinlerinde ruhsal bozuklukla bağlantılı olan iki bölümdeki faaliyetin çok daha fazla olduğunu gördü. ŞEHİR YAŞAMI ZARARLI Araştırmada, öğrencilerin yaşadığı şehir ne kadar büyükse ve çocukluklarında ne kadar uzun süre şehirde yaşamışsa, beynin bu bölümlerindeki faaliyetin o kadar arttığı tespit edildi. Çalışmayı yürütenlerden Dr. Andreas Meyer-Lindenberg, “Elde ettiğimiz bulgular beni şaşırttı… Bir sonraki basamak şehirlerde insanları bu kadar stresli hale getiren faktörlerin ne olduğunu anlamak olacak” dedi. Bilim insanları, elde edilecek sonuçların ardından, şehir planlamalarının insan sağlığına daha uygun bir şekilde yapılmasına katkı sağlamayı umuyor. Meyer-Lindenberg, “dünya nüfusunun yarısının bugün şehirlerde yaşadığına” dikkat çekerek, “bu oranın 2050’de yüzde 70’e çıkacağını” belirtti. CBS News  
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al