Stres ağız estetiğini bozuyor

Günümüzde yoğun iş ve sosyal hayat temposuna bağlı olarak artan stres, vücutta pek çok rahatsızlığa zemin hazırlıyor.

Stres ağız estetiğini bozuyor

Stres, ağız diş sağlığı ve estetiği üzerinde de olumsuzluklar oluşturmaktadır. Ağız, Yüz ve Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr .Dt. Murat Metin, stresin ağız ve diş sağlığı üzerindeki etkilerini anlattı.

SON YILLARIN EN YAYGIN HASTALIKLARINDAN BİRİ OLARAK GÖRÜLEN BRUKSİZM NEDİR?

Gece uyku sırasında, bilinçaltına bağlı olarak istemsiz olarak dişlerin gıcırdatılmasına, sıkılmasına “bruksizm” demekteyiz. Bruksizm  son yıllarda çok daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Diş sıkan kişilerin pek çoğu bu alışkanlıklarının farkında olmayabilir. Uyku esnasında kişiyle aynı ortamda bulunan kişiler gıcırdatma seslerini fark edebilirler. Diğer önemli  belirtileri de sabah uyanıldığında, yüzde, çiğneme kaslarında tutulmuşluk hissi, yorgunluk  gün içinde zaman geçtikçe azalan ağrıdır. Bazı  kişiler gün içinde de dişlerini farkında olmadan sıkabilmektedirler.

BRUKSİZM NEDİR?

Diş sıkmanın sonuçlarından biri dişlerde meydana gelen aşınmalardır. Diş hekimleri diş minesindeki aşınmalara bakarak kişinin bruksizm hastası olduğunu kolaylıkla anlayabilirler. Dişlerin üzerine gelen bu aşırı kuvvetler, diş minesini aşınmasına, dişlerden çenelere yayılan yaygın ağrılara, diş eti rahatsızlığı olanlarda hızlı kemik ve diş kayıplarına neden olabilir. Dişlerin aşınmasına bağlı yüz yüksekliğinde dikey yönde oluşan azalma, dudak köşesi kırışıklıklarının artmasına, kişinin daha yaşlı bir yüz görünümüne sahip olmasına neden olur.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Aşırı yüksek sıcaklıklar, stres ve kaygıya yol açıyor. Aşırı sıcaklar da zorlayıcı koşullardan bir tanesidir ve insanı fiziksel olarak zorladığı kada
  • Randevu Al