STOCKHOLM SENDROMU

Stockholm sendromunu nedir? Kimlerde görülür. Prof. Dr. Tarhan Stockholm sendromunu değerlendirdi.

STOCKHOLM SENDROMU
Paylaş:

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun MYK toplantısında AK Partiye oy veren seçmene yönelik; rehinenin, rehin alana duygusal bağımlılığı anlamına gelen "Stockholm Sendromu" söyleminde bulunması, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Konu sendrom olunca gözler de psikiyatri camiasına çevrildi. Bu teşhisi ancak uzmanların koyabileceğini ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kılıçdaroğlu'nun şaka yaptığını düşündüğünü söyledi. Tarhan, toplumun önemli bir kısmına bu teşhisi koymak için ise bilimsel tanımlamanın olması gerektiğini kaydetti.


Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan TV NET Haber'de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun MYK'da AK Parti seçmenine yönelik bulunduğu "STOCKHOLM SENDROMU" söylemini değerlendirdi. Canlı telefon bağlantısında sorular üzerin Rektör Tarhan;

KLİNİK BİR DURUM!

"Bu sendrom, adli psikiyatri kitaplarında geçen bir durum. Savaşta, savaş esirleri ya da aile içi şiddete maruz kalan kişilerde karşı tarafa patolojik bağlanması söz konusu olur. Saldırganıyla özdeşim kurar bu kişiler. Böyle durumda rehin alan kişiye mağdur taraf çeşitli duygular besleyip, onunla özdeşim kurar ve kişide kişilik değişimi yaşanır. Bu sendrom klinik bir durum.

BU TEŞHİS İÇİN BİLİMSEL TANIMLAMA OLMALI

Bu söylemi abartılı buluyorum ve şaka yapıldığını düşünüyorum. Dikkat çekmek için söylenmiş bir şey. İnsanlık tarihinde toplumun önemli bir kesimini hasta olarak tanımlamak gerçekçi değil, sağlıklı olmayan davranış. Toplumun önemli bir kısmına bunu demek doğru değil. Bu söylemde bulunmak için bilimsel bir tanımlama olmalı. Beyinlerin yıkandığı bir ortamda bir insanın algısının değişebilmesi için işkence altında kalması gerekir bu durumlarda bu sendromdan bahsedilebilir. Muhakkak tek yönlü propaganda olması lazım. Buna benzer biri durum olması için toplumda çok sesliliğin olmaması gerekir. Kişi tek yönlü propagandaya maruz kalırsa Stockholm sendromu söz konusu olur.

BU SÖYLEM CEZA GEREKTİRİR

Bir insana klinik vaka demek tazminatın ötesinde ceza gerektirir. Yargıtay içtihatlarında hareket kabul görür bu davranış. Çok ciddi suçlayıcı sözler. Toplumun yarısı ruh hastası gibi bir durum ortaya çıkıyor. Siyasi olarak ciddi handikap."
 

PROGRAMI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN...